Морските зеленчуци като водораслите са популярни от доста време насам за всеки, който иска да се храни здравословно. Те са пълни с хранителни вещества. Друг не толкова известен, но също толкова хранителен вид морски зеленчук е спирулината, която се счита за истинска супер храна.
Още: За кои здравословни проблеми могат да ни помогнат лешниците
Още: 7 забрани, които всеки трябва да спази на празника днес, 24 февруари
Тя е богата на витамини и протеини и често се приема като хранителна добавка от повечето хора. Тя съдържа още минерали, антиоксиданти и други полезни за здравето елементи. Ето кои са най-полезните свойства на тази супер храна и защо си заслужава да я включите в менюто си.
Богата на антиоксиданти
Спирулината е богата на фикоцианин, който и придава зеленикаво-син цвят и има антиоксидантни свойства. Антиоксидантите помагат в борбата с оксидативния стрес и увреждането на клетките.
Още: Знаете ли каква е разликата между ехограф и видеозон?
Още: 5 типа жени, по които мъжете са луди
КОЛКО ВИДА ОЦЕТ И КАК ДА ГИ ИЗПОЛЗВАТЕ ПРАВИЛНО
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Облекчава алергиите
Спирулината помага за облекчаване на симптомите на алергична реакция, които включват хрема, сърбеж, запушване на носа и др., като намаляват възпалението и подуването.
Насърчава загубата на тегло
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Спирулината е с ниско съдържание на калории, докато е пълна с основни хранителни вещества. Идеална е за хора, които се опитват да се отърват от излишните килограми и следят приема на калории, без да правят компромиси с храненето си.
Понижава холестерола
Известно е, че спирулината е ефективна за намаляване на лошия холестерол в организма и увеличаване на добрия холестерол, като по този начин помага за предпазването от различни сърдечни заболявания.
Подобрява настроението
Спирулина съдържа триптофан, който подпомага производството на серотонин. Серотонинът помага за повишаване на настроението и намаляване на напрежението в тялото. Липсата на серотонин може да доведе до депресия и тревожност.