Домакинските почистващи продукти представляват потенциален риск за здравето. Не напразно производителят пише на всички опаковки, че трябва да се пазят от деца. Но не само от тях, a и от някои възрастни - спомнете си само случаи, в които човек бърка и мислейки, че в шишето е вода, изпива течността. Само голям късмет може да им спаси живота.
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Тези химични препарати съдържат алкали. Ако попаднат в тялото, причиняват изгаряния на вътрешните органи. Тези продукти трябва да бъдат плътно затворени и поставени на недостъпно място. Потенциална опасност представлява и калиевият перманганат – яркорозовият му цвят привлича децата. Той обаче е силен окислител. Никога не трябва да го вдишвате, още по-малко да го пиете, в противен случай изгарянето не може да бъде избегнато. Същият резултат ще се получи и при оцетната есенция, която може да ви доведе дори до инвалидност.
Батерии, които използват сярна киселина като електролит, също трябва да се държат далеч. Това вещество причинява тежки термични и химически изгаряния. Трябва също да боравите много внимателно с термометъра. Ако го счупите близо до радиатор, живачните пари ще влязат в тялото и не могат да бъдат отстранени.
Още: При почистване на кафемашината - много хора правят тези грешки
Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
Домакинските химикали за почистване на водопроводни инсталации и печки могат да съдържат белина. Ако попадне върху кожата, може да причини дразнене и изгаряне. Препаратите за почистване на стъкла съдържат амоняк. Ако голямо количество от неговите пари попаднат в тялото, можете да се отровите. Таблетките за съдомиялни и перални машини са не по-малко токсични. Те трябва да се пазят от деца, тъй като поради необичайната форма и ярката капсула детето може да си помисли, че това е бонбон.
Ако токсично вещество влезе в контакт с кожата отвън, е необходимо да се измие с вода възможно най-скоро (в първите минути след контакта) и да се неутрализира в зависимост от естеството на агента: киселинно-алкален и обратното. Ако капки попаднат в очите ви, изплакнете с вода или двупроцентов разтвор на натриев бикарбонат (сода).
Измийте прозорците с това тази есен и ще останат чисти чак до пролетта
Чист дом без усилие: 8 съвета за по-малко прах по мебелите
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!