Германците отвикнаха да се наслаждават на свободното си време и най-голямата причина за това са смартфоните. Това показва изследване на Freizeit-Monitor 2019, публикувано на 12 септември, съобщи Die Welt.
Още: Как се оказва първа помощ при задавяне
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 5 януари /валутен калкулатор/
От научна гледна точка това е катастрофа. Искаме да се занимаваме с различни неща, да мързелуваме, да се срещаме с приятели, но не се получава, защото се страхуваме да не пропуснем нещо и да не вземем неправилно решение, казва Улрих Райнхардт, ръководител на изследването. По думите му свободното време на германците все повече се превръща в стрес. За това допринасят и социалните мрежи и идеалните снимки в Instagram.
"Те се страхуват от това, че другите се забавляват повече. Днес има тенденция към оптимизиране, която засяга целият ни живот. Работата, тялото и свободното време, а това създава стрес", отбелязва ученият.
58% от анкетираните споделят, че прекарват свободното си време прекалено активно. Особено младежите, младите възрастни и хората без партньор скачат от едно занимание на друго, искат да успеят във всичко и да не пропуснат нещо. Резултатът е това, че мнозина губят способността да се наслаждават на своята активност, сочи извод от изследването. Стресът от свободното време влияе дори на сексуалния живот на хората. По данни на Freizeit-Monitor всеки втори жител на Германия (52%) прави секс поне веднъж месечно. Причина за това е прекомерното използване на смартфоните.
Още: Как се готви с царевично олио - ето какво трябва да знаем
"Когато партньорът непрекъснато гледа телефона си това не е предпоставка за романтично настроение", уточнява Райнхардт. По думите му с нарастване на медиализацията хората все по-рядко прекарват времето си заедно. Най-добре от всички със свободното си време се справят пенсионерите. Според изследването те повече от останалите са доволни от това как прекарват свободното си време.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да приготвим цяло пиле със зеле на фурна
Още: Родопчани знаят: Ето каква е тайната на най-вкусния пататник
Според учените не е свързано само с факта, че по-рядко ползват смартфони, но и с това, че те имат повече жизнен опит и знаят кое е добре за тях, а освен това не искат винаги и навсякъде да успяват.
Учените извеждат и формулата за това как да прекарваме свободното си време, за да почиваме: по-малко да се сравняваме с останалите, да се наслаждаваме на момента, да правим едно нещо, а не да се товарим с няколко задачи, по-малко да анализираме и преди всичко съзнателно да изключваме мобилните устройства.
С какво е опасна самотата може да прочетете в ТАЗИ СТАТИЯ
Още: Голям църковен празник иде утре, 5 януари, спазват се редица традиции и обичаи