Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Слънцето - кога е полезно или кога вредно за нас?

11 юни 2023, 12:00 часа

Ултравиолетовото лъчение на слънцето е разделено на 3 диапазона на дължината на вълната:

Още: 8 януари: 1 обичай и 2 забрани, които всеки трябва да спази на празника утре

Още: Стихотворение на деня, 8 януари, от Дора Габе

     - близко ултравиолетово (UV-A), дължина на вълната - 315-400 nm;

     - средно ултравиолетова (UV-B) дължина на вълната - 280-315 nm;

     - далечна ултравиолетова (UV-C) дължина на вълната - 100-280 nm.

Още: Какъв църковен празник е на 8 януари - традиции и обичаи

Още: Невролог: Защо епифизната жлеза се нарича „третото око“

Когато слънчевите лъчи преминават през атмосферата, почти цялата (около 90%) от далечната ултравиолетова светлина (UV-C) се абсорбира от нея. По-малко се абсорбира от атмосферата средна ултравиолетова (UV-B) и още по-малко близка (UV-A).

През лятото слънцето става все по-активно, което означава, че има по-силен ефект върху нас, носейки не само ползи, но, за съжаление, и вреди.

Кога е полезно слънцето?

Слънцето е полезно, тъй като ни дава топлина и светлина, насърчава производството на серотонин ("хормон на щастието") и витамин D. Ето защо през зимата, когато има малко слънчева светлина, депресията е по-честа.

Още: Какви подправки задължително се слагат на боб със зеле - става уникално

Още: Как да определим точното количество подправки за кайма

Децата с недостиг на витамин D могат да развият сериозно заболяване, наречено рахит (нарушение на формирането на костите). Рахитът е заболяване на бързо развиващ се организъм, характеризиращо се с нарушение на минералния метаболизъм и образуването на кости.

Витамин D участва не само в образуването на костна тъкан, но има и други функции (развитие на нервната система, имунната система и т.н.), така че липсата на витамин D може да доведе до остеопороза, автоимунни заболявания, проблеми с паметта, когнитивни разстройства, безсъние, сърдечно-съдови заболявания, онкология, мускулни болки.

Все пак е по-добре да си набавяте витамин D от храни (тлъста риба, черен дроб, яйчни жълтъци, масло и др.) и препарати, съдържащи витамин D, а не чрез излагане на слънце . Защо? Защото ултравиолетовите лъчи на слънцето също имат вредно въздействие върху тялото.

Полезен ли е солариумът и какви вреди ни носи?

Кога е вредно слънцето?

Слънцето може да донесе не само полза, но и вреда. Интензивната слънчева радиация уврежда кожата и очите. Ултравиолетовите лъчи на слънцето нанасят особена вреда на децата поради по-деликатната им кожа. Колкото по-малко е детето, толкова по-слабо е развита кожата му (тънкост на всички слоеве на кожата, не напълно развити мастни и потни жлези).

Затова за деца под 6-месечна възраст излагането на пряка слънчева светлина е особено опасно! Само на закрито и така, че слънчевата светлина през прозореца да не пада върху бебето или на открито, но на сянка. Ако в количка, тогава така, че слънчевите лъчи да не падат върху никоя част от тялото на бебето.

Гладък и красив тен без вреда: Как да се печете на слънце?

Вредни ефекти могат да имат не само от пряката слънчева светлина, но и от отразената (например от сняг или вода).

Слънчевите бани са вредни! Чрез слънчевите бани няма да сте особено обогатени с витамин D, но ще получите изгаряне на кожата + вероятността от рак на кожата (меланом). Меланомът е много опасен вид рак, защото бързо метастазира.

Можете да получите изгаряне не само от пряка слънчева светлина (колкото по-дълго сте на слънце и колкото по-интензивна е слънчевата радиация, толкова по-бързо ще получите слънчево изгаряне).

Някои вещества повишават чувствителността на кожата към въздействието на ултравиолетовото лъчение от слънцето. Такива вещества се наричат ​​фотосенсибилизатори, а това явление се нарича фотосенсибилизация. То е повишаване на чувствителността на кожата и лигавиците към действието на ултравиолетовото или видимото лъчение.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес