Един от най-полезните помощници в кухнята и домакинството е содата за хляб, наричана още сода бикарбонат или само сода. Тя може да се използва като набухвател при направата на вкусни баници, содени питки и хлебчета. Освен това сода бикарбонат е продукт, известен със своите дезинфекциращи и избелващи свойства. Неслучайно се прилага при почистване, обезмирисяване на помещенията и полиране. Има много домашни рецепти със сода за хляб, но те могат да са и вредни. В какви случаи НЕ трябва да използвате сода бикарбонат?
Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те
Още: Каква е причината да не се раздига масата на Бъдни вечер?
За почистване на мраморни плотове
Никога не трябва да използвате сода за хляб за полиране или пък отстраняване на петна от мраморни или кварцови плоскости. С течение на времето содата за хляб ще причини увреждане на горния защитен слой и в крайна сметка ще остави драскотини по мрамора или кварца. Някои хора препоръчват да се прилага сода бикарбонат върху тези повърхности, но производителите на камъни изтъкват потенциалните щети, които могат да бъдат причинени в дългосрочен план. Така че по-добре се доверете на специални препарати, които са създадени именно за такъв тип плодове. Не пестете от тях, защото накрая ще ви излезе по-скъпо.
За почистване на мебели от дърво
Обърнете също така внимание, че содата за хляб може да бъде твърде груба за някои покрития или уплътнители върху мебели от дърво. Нейното прилагане за почистване може да износва уплътнителя и да съсипе мебелите. Вместо сода бикарбонат могат да се използват разредени смеси от вода и гел за миене на съдове.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
КАК НАИСТИНА СЕ ЧИСТИ ПЕТНО ОТ ЧЕРВЕНО ВИНО
За почистване на стари сребърни бижута
Въпреки че потапянето на сребърните ви бижута и прибори във вода и сода за хляб може бързо да премахне замърсяването от тях, сместа е твърде абразивна и може да доведе до загуба на блясък и по-бързо потъмняване след това.
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
За измиване на косата
Използването на сода за хляб редовно в грижата за косата ви ще я лиши от естествените ѝ масла, оставяйки гривата ви суха и изтощена. Не ви препоръчваме да си слагате сода в домашните маски за коса.
При киселини в стомаха
Много хора имат навика да пият сода при киселини, парене в гърлото, позиви за гадене. Вярно е, че това може да помогне. Но решението е само временно. От друга страна, ако често пиете сода, бихте могли да раздразните сериозни стомаха си. Така се, ако страдате от стомашни проблеми, по-добре потърсете лекар, който да ви помогне със специализирани съвети и средства, но не разчитайте на содата в дългосрочен план.
За домашно лечение на акне
Хлебната сода намира приложение и в домашните маски за лице. Но такива помади биха могли да раздразнят кожата ви, ако имате акне. Въпреки че някои блогъри препоръчват содата в грижата за кожата, дерматолозите не са съгласни с тези мнения. В случай че имате склонна към акне кожа или други кожни раздразнения, отново трябва се обърнете към съответния специалист, а не да си правите експерименти със сода за хляб.
За почистване на алуминиеви предмети
Содата се ползва и при почистване на домакински съдове и загорели мазнини. Понякога влиза в употреба за почистване на загорели тенджери, тигани, котлони, фурни, че дори и за почистване на загорялата ютия. От друга страна, експертите по почистване алармират да не използваме белия абразивен прах при почистване на алуминиеви съдове и мивки, тъй като това може да повреди съответните предмети.