Пролетната умора не е само съвременен феномен, но играе важна роля в тялото. Това е защитен сигнал на тялото ни. Въпреки че пролетното изтощение не може да се счита за болест, то е реално състояние на организма, чиито последствия не бива да се подценяват.
Симптомите на пролетната умора
Пролетната умора най-често се проявява в края на зимата и продължава максимум няколко седмици. Ако се чувствате уморени и депресирани само за няколко дни, няма за какво да се тревожите. Продължителната умора може да е признак на по-сериозно заболяване.
Физическите симптоми на умората са: неразположение, болки в ставите и мускулите, главоболие, загуба на енергия, лош сън, слаба имунна система.
Психологически симптоми на преумора: раздразнителност, намалена способност за концентрация, промени в настроението, сънливост, мързел, неразположение.
Каква е причината за пролетната умора?
Липса на хранителни вещества и слънчева светлина, студ, стрес, небалансирано хранене, борбата на организма с токсините, натрупване на мастни клетки и т.н. Всички тези фактори оказват огромно влияние върху тялото. През зимните месеци се увеличава производството на хормона на съня мелатонин. Когато дните стават по-дълги, нивата на хормоните се променят и тялото реагира на тази промяна, като се чувства уморено. Няма нито една сигурна причина за пролетната умора.
Симптомите на пролетната умора:
· намален апетит, повишена жажда, чревно дразнене;
· чувство на тревожност и/или депресия, раздразнение;
· главоболие;
· ниска температура, нощно изпотяване;
· зачервяване на кожата, сухота и чупливост на косата;
· болки в гърлото и ставите;
· зрително увреждане;
· увеличени лимфни възли.
За да се справите с пролетната умора, трябва да спазвате няколко правила.
Разхождайте се поне 20 минути на ден, особено в слънчеви дни. Това ще накара тялото да произвежда витамин D.
Вземете си контрастен душ. Така ще подготвите тялото за температурните промени и подобряване на кръвообращението.
Избягвайте кофеина, цигарите и алкохола.
Опитайте се да спите поне 7-8 часа на ден, пригответе се за сън в строго определено време.
Яжте плодове и зеленчуци. Изберете лесно смилаема храна, богата на витамини и минерали.
Пийте поне 6-8 чаши вода на ден. Дехидратацията причинява главоболие, слабост и други неразположения.
Бъдете физически активни. Правете 30 минути умерени упражнения на ден.
Синдромът на хроничната умора може да възникне в резултат на продължителен стрес и претоварване. Лекарите смятат този синдром за болест на века. Умората, която характеризира синдрома на умората, е различна от нормалната умора. Човек не може да извършва основни дейности, чувства постоянна умора и липса на сън. Не подценявайте значението на релаксацията. Изтощеният организъм е по-податлив на болести, тъй като защитните му сили са отслабени. Възможна е поява на алергии, проблеми със сърдечно-съдовата система, психични разстройства, кожни заболявания и др.
Ако тези съвети не помогнат и депресията отнема всичките ви сили, свържете се с психотерапевт.