Как да разберете дали имате ниско или високо кръвно налягане, ако нямате апарат за кръвно у дома? Има някои симптоми, които могат да ви подскажат, че кръвното ви налягане е по-ниско или по-високо от обичайното. Ако имате каквито и да е съмнения, непременно посетете лекар, за да се уверите, че всичко е наред или ако имате изменения от допустимите граници – да вземете мерки навреме.
Ниско кръвно налягане: Като ниско кръвно налягане се определя такова под 90/60 mmHg. Тежестта на симптомите, които съпътстват ниското кръвно налягане са различни по тежест в зависимост от това колко време поддържане ниско налягане и колко ниско всъщност е то. Едни от най-често срещаните симптоми са:
- чувство за отпадналост
- гадене
- замъглено и неясно зрение
- главоболие
- припадък
- прекомерно изпотяване
Рязкото спадане на кръвното налягане може да доведе до силно изразени симптоми, защото тялото не може да се адаптира толкова бързо. Ако понижаването на кръвното налягане става постепенно, можете и да не забележите толкова рязко тези симптоми, но никога не ги подценявайте.
Най-честите причини за ниското кръвно налягане може да са обезводняването, гладуването или острата кръвозагуба.
Високо кръвно налягане: Като високо кръвно налягане се определя такова над 140/90 mmHg. Високото кръвно налягане най-често се покачва бавно и затова диагностицирането му е по-трудно. То е опасно и е добре да мерите кръвното си през няколко месеца, за да знаете какви са стойностите му и дали не качвате горната граница. Тогава непременно трябва да се консултирате с лекар, за да вземете мерки за вашето състояние. Едни от най-често срещаните симптоми за високо кръвно налягане са:
- главоболие
- пищене и шум в ушите
- задух
- сърцебиене
- замаяност
Най-честити причини за високото кръвно налягане са фамилна обремененост, прекомерна консумация на сол, наднормено тегло, тютюнопушене, напреднала възраст, честата консумация на алкохол и заседнал начин на живот.