Едва ли има българин, който ще се затрудни от този въпрос.
Най-дългата планина в България е Стара планина - 555 км и ширина от 20 до 60 км. Нейната площ на българска територия е 11 596,4 кв. км.
Въпреки името си, Стара планина принадлежи към младонагънатите планински образувания. Изградена е основно от гранити, но се срещат и варовици, гнайси и шисти.
Средната надморска височина на цялата верига е 722 м. Най-висок връх е връх Ботев, 2376 м.
От Стара планина извират реките Лом, Огоста, Янтра, Камчия, Русенски Лом. Разделя страната на две части - Северна и Южна България.
Стара планина е сред четирите физикогеографски области на Старопланинската зона. Тя е част от Алпо-Хималайската планинска система, в частност от голямото земно образувание, известна като Балканиди. Разположена е между Предбалкана на север и Подбалканските котловини на юг. На запад се простира до реките Търговишки Тимок и Височица в Сърбия, а на изток, при нос Емине достига Черно море.
Стара планина се простира върху територията на части от 14 български области: Видин, Монтана, Враца, София, София-област, Ловеч, Пловдив, Габрово, Стара Загора, Велико Търново, Сливен, Шумен, Бургас, Варна.
Кой е най-високият връх в Стара Планина и колко висок е той?
В историята
Името на Стара планина е свързано с многобройни песни, легенди, истории. Причината е, че някои от най-драматичните български исторически събития са се случили тук. През 811 г. хан Крум напада византийска войска при Върбишкия проход в Източна Стара планина. Император Никифор е пленен и убит, а от черепа му Крум прави чаша, обкована със сребро.
По време на робството, планината приютява и дава подслон на много смели хайдути и народни защитници.
В Стара планина се състои и друго велико сражение - битката при връх Шипка по време на Руско-турската освободителна война.
Имената
Хемус
Най-старите наименования са от тракийски произход - Хаймон, Хаймос, Хемус. Според повечето източници те означават “било, водораздел, граница”. Уважаваният полски езиковед Ян Развадовски потвърждава, че името Хемус е с тракийски произход. От друга страна, в древногръцката митология Хемус е цар на Тракия. Според легенда Хемус е господар на северните морета, мъглите и морските вълни. Според друго поверие Хемус е тракийски цар, владетеля на трите морета - Черно, Бяло и Синьо.
Маторни гори
Във византийски хроники от 9-ти век се среща славянското име Веригава, което означава “клисура”. През средните векове е популярно друго славянско име Маторни гори, от руската дума “гора” - планина. През 16-ти и 17-ти век в Чипровския Балкан местното население, което се занимава със сребърно рудопроизводство нарича планината “Сребърната планина”.
Какво е другото име на Стара планина?
Балкан
По време на Османската империя планината е популярна като Балкан. Оттук идва и наименованието на Балканския полуостров.
Не съществува единно мнение сред езиковедите за значението на думата “Балкан”. Според енциклопедия Britanica думата е от турски произход и означава “планина, планински хребет”. Темата за значението на думата стана особено актуална след дебютния филм на Анджелина Джоли “В страната на кръв и мед”, посветен на войната в Босна и Херцеговина. Според турския журналист Мустафа Балбаж името “Балкан” произлиза от турските думи бал (мед) и кан (кръв).
Друго предположение е, че думата е от персийски произход ”balkaneh“ означава “висок, който се извисява”. Според тюрколога проф. Иван Добрев името “балкан” е с тюркски произход, макар да съществува и в съвременния турски език.
Стара планина
Днешното име Стара планина се появява за първи път през 1533 г. в пътепис на далматинския пътешественик Антун Вранчич.
Защо планината е наречена “стара”?
Най-вероятно в знак на почит поради стратегическото местоположение на планината и изключително важната й роля в българската история.
Днес Стара планина е предпочитано място за туризъм както от опитни алпинисти, така и от любители планинари. Не територията на планината има 3 природни парка, 1 национален парк, 9 резервата и 81 планински хижи.