Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сезонът на кърлежите започва скоро, как да се предпазим

14 март 2022, 11:15 часа

Зимата свършва и това е добра новина за много от нас. Не всичко, което носи идващата пролет обаче, е приятно. Щом температурата се задържи над нулата за няколко дни, кърлежите започват да атакуват ливадите и горите.

Още: Ползи и приложение на белия пипер

Още: Котките пазят дома и стопаните си от зли сили и магии

Гледката на това незабележимо паякообразно насекомо предизвиква страх от заразяване с лаймска болест или менингит у много хора. Обоснован страх, защото напоследък все повече се говори за тези заболявания.

Кърлежите, с размери само на няколко милиметра са преносители на много болести, които са опасни за хората и животните. Те са на второ място след комарите в предаването на болести върху хората. В Съединените щати броят на случаите на болести, пренасяни от кърлежи, се е удвоил от 2004 г. насам, като лаймската болест е най-голямото увеличение. Изследователи от цял свят се опитват да открият причината за толкова драматично увеличаване на инфекциите. Тъй като има много фактори, отговорни за това, има и много теории за това.

Каква точно е причината за голямото увеличение на лаймските инфекции

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 22 декември /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 22 декември /валутен калкулатор/

Една от теориите е, че разширяването на местообитанията на кърлежите се дължи на изменението на климата. Повишаващите се температури ускоряват жизнените цикли, потенциално съкращавайки тригодишния жизнен цикъл на паякообразните до две години. Освен това по-топлите зими дават на кърлежите шанс да оцелеят в местообитания, където никога не биха оцелели.

Друга теория подчертава намаляването на биоразнообразието. Не всяко животно, което се храни от кърлеж, е носител на болести. В североизточните райони на САЩ лаймските мишки и бурундуците са основният резервоар на лаймската болест – те са носители на бактерии и въпреки че сами не се разболяват, заразяват кърлежи, които ги хапят. Въпреки това, зайци или гущери не са потвърдени като вектор на лаймска болест. В среда, богата на разнообразие от гостоприемници, кърлежът е по-малко вероятно да намери животно носител. В деградирали, лоши екосистеми, където повечето гостоприемници на кърлежи са носители на болести, рискът от ухапване от заразен кърлеж е много по-голям.

Такъв е и случаят, когато горите са фрагментирани, има по-малко хищници и популацията на белоноги мишки се справя добре. Когато жилищни комплекси, увеселителни паркове и други съоръжения са изградени сред горист пейзаж, рискът както от кърлежи, така и от лаймска болест се увеличава.

Времето скоро ще се затопли и кърлежите ще бъдат навсякъде. Ако ви ухапе кърлеж, е препоръчително да не се опитвате да го вадите сами. Недейте да въртите или сучете кърлежа, това е погрешно. Самолечението не е препоръчително, затова най-добре потърсете лекарска намеса, за да се предпазите максимално от лаймска болест.

Още: Как да сготвите ориз, без да залепва?

Още: 22 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес