В света има само около 10% лидери, а останалите са тези, които ги следват. Възникват резонни въпроси: защо има толкова малко и дали лидерството е вродено качество и невъзможно ли е да се развие?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Четири качества на лидера
Още: Този тип служител е най-склонен към бърнаут на работа
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
За да бъдеш лидер, да ръководиш екип и ефективно да постигаш целите си, е важно да развиеш четири основни качества.
· Пълна увереност в себе си и своите способности
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Увереността идва от знания и опит. Лидерът не се страхува от нови знания. Напротив, непрекъснато се усъвършенства, защото колкото по-стръмна и по-голяма е целта, толкова по-фундаментални и обширни знания са необходими. Трябва да използвате знанията си на практика.
· Способност да управлявате себе си
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Още: За тези зодии победата е по-важна от всичко друго
Лидерът няма право да бъде в състояние на емоционална нестабилност. Умее да контролира себе си, чувствата и емоциите си.
· Желанието за свобода и здравословен авантюризъм
Лидерът действа срещу всички, защото иска да върви по собствения си път. За него е важна свободата на избор и действие; той не търпи натиск от другите.
· Невропсихология и лидерски умения
Още: Тези зодии са номер 1 във всички сфери на живота
Поставянето на цели и постигането им изисква широка мрежа от невронни връзки. Тяхното образуване включва верига от физични и химични реакции, които превръщат целта в реалност.
Методи за развитие на лидерски умения
Има много техники и начини за развиване на мозъчната сила с акцент върху лидерските способности, вариращи от медитация до невротреньори.
1. Научете нови неща, отидете там, където е страшно
Нови знания, непознати области развиват мозъка в мощна система. И колкото повече е многозадачността, толкова по-интензивно работи мозъкът.
2. Получавайте нова информация на дълбоко ниво, така наречените „твърди“ знания
Карикатурите и компютърните игри не са фактор за растеж. Необходимо е да гледате филми с объркващи сюжети, без директни отговори, да слушате лекции на сложни теми, да четете книги, които развиват интелекта, така че мозъкът да мисли, да задава въпроси и да търси отговори.
3. Слушайте честота 432 херца, използвайте танц или упражнения
Смята се, че това е естествената честота на баланса на човешките състояния. Нарича се още „честотата на щастието“, защото изгражда мозъка до ниво, при което човек започва да се чувства добре и по този начин повишава мотивацията за действие.
4. Мозъчна атака
Много е важно лидерът да взема решения бързо и за предпочитане правилните. Мозъкът е устроен така, че търси и непременно намира ползи във всеки вариант, без да мисли за истинските си желания. В резултат настъпва объркване - решението се бави или се оказва неправилно.
5. Управлявайте хормоните
За балансирано и продуктивно емоционално състояние и правилна мозъчна функция се нуждаем от серотонин, допамин и окситоцин.
Серотонинсе задейства от фокусиране върху нещо радостно и положително. Повишете нивата на допамин са от приятни дейности: масаж, вкусна храна, разходки, книги, музика. Производство на окситоцин, който потиска излишъците на такъв опасен хормон като кортизола, се стимулира отвсичко, свързано с привързаността и любовта.
Всеки човек е способен да развие лидерски качества, всеки има вътрешни инструменти за това. Основното нещо е честно да анализирате вашите желания и стремежи да станете лидер.