Някои медикаменти не е препоръчително да смесваме с определени хранителни продукти, защото се появяват нежелани реакции. Може би дори и не сте предполагали за някои комбинации и последиците от тях. Ние ще ви разкрием 10 такива, които да избягвате. Нека видим кои са те:
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Антибиотици с оцет или с газирани напитки
Антибиотиците могат да унищожат не само вредните бактерии, но и полезните такива. Затова едновременно с тях е препоръчителен и приемът на пробиотици за нормализиране на чревната флора от натоварването на антибиотика.
Оцетът и газираните напитки обаче допълнително могат да натоварят нашия организъм и водят до подуване. Съветваме ви да приемате повече вода и да избягвате газираните напитки, докато трае лечението ви, защото натоварвате себе си повече. Консумирайте храни, приготвени на пара или пресни такива. Избягвайте киселите салати и оцета.
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Противозачатъчни и жълт кантарион
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Жълтият кантарион ще редуцира свойствата на противозачатъчните и ще намали техния ефект. Не го препоръчваме и при бременност, защото може да попречи за правилното износване на бебето.
Аспирин и противоалергични препарати + сокове
И по-конкретно – цитрусови напитки. Това е така, защото антисалициловата киселина в медикаментите и цитрусите в комбинация може да раздразнят чревната флора и да се появят стомашни неразположения. А грейпфрутът ще намали ефективността на лекарството. Аспирин не приемайте и с мляко по същата причина.
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Освен със сокове, избягвайте и комбинацията с пикантни храни, за да не си навлечете проблем като гастрит или пък язва.
Соковете от янълка, портокал и грейпфрут могат също да намалят действията на пептидите, които са важни за транспортирането на лекарството от червата в кръвта.
Заменете ги с разни зелену зеленчуци като броколи. Може да консумирате ориз, елда, телешко месо. Посъветвайте се с вашия лекар спрямо проблема и здравословното ви състояние.
Лекарства против кашлица + цитруси
Част от тези лекарства не е добре да се комбинират с цитрусови плодове, тъй като витамин С и съставките на медикамента заедно могат да доведат до ефекти като замайване, сънливост и шум в ушите. Хубаво е да има поне 5 ч между приема на двата продукта.
Вместо цитруси, за добър ефект и засилване на противовъзпалителното свойство, консумирайте ананас или сок от плода.
Противотуморни медикаменти и мляко
Противотуморните лекарства могат да променят действието си в комбинация с ферменти от рода на ксантин оксидаза. А такива се срещат в големи количества в състава на млякото. Ето защо трябва да избягвате тази комбинация при прием на медикаменти от този тип. Друг продукт, който да избягвате, са сусамовите семена.
Противотуберкулозни препарати и мазна храна
Мазната храна пречи на качественото елиминиране на бактериите и намаляват серумната концентрация. При приема на противотуберкулозни лекарства се спазва строга диета, назначена от специалист.
Лекарства против хипертония и сол
Ако страдате хипертония, избягвайте консумацията на сол, независимо дали употребявате медикаменти или не. Хранете се с продукти, богати на фибри и забравете за вредните храни.
Диуретици и банани
Избягвайте храните с високо съдържание на калий, когато приемате такива медикаменти. Те могат да причинат учестено сърцебиене.
Парацетамол и алкохол
Разбира се, алкохолът не е добре да се смесва с никакви медикаменти, но комбинацията между тези две съставки може да доведе до сериозни нарушения при бъбреците и черния дроб. Безопасният интервал за приемането на медикаменти и алкохол е поне 6 часа.
Консултирайте се с лекар преди всичко, за да сте спокойни. Не взимайте решения на своя глава, от това зависи здравето ви.