Баклавата, представляваща сиропирано тестено изкушение от разточено тесто с плънка от ядки, е традиционен десерт за балканските и иранските народи. Макар българите да имат традиции в приготвянето ѝ, въпросът с горещ или със студен сироп баклавата да заливаме, е актуален за много домакини.
Баклавата – сладко изкушение
Първата рецепта за баклава е от Османската империя – родината на този апетитен десерт. Днес има много и различни рецепти за приготвяне на баклава, но винаги се използва плънка от ядки, обикновено и традиционно у нас това са орехите, докато ориенталските народи предпочитат шамфъстък. Баклавата винаги е сиропирана, като различните рецепти изискват горещ или студен сироп. Това създава известно объркване у домакините и особено у тези, които нямат опит в кухнята или са начинаещи в приготвянето на десерти с горещ или със студен сироп баклавата е по-добре да заливаме.
Още: Невероятна постна баклава за Бъдни вечер - постна, но БАКЛАВА
Баклавата е обредно ястие у нас, традиционно приготвяно за Коледа, но е и любима вкусотия, често поднасяна на трапезата по различни поводи и празници или просто като десерт. Това прави въпроса с какво да залеем баклавата – с горещ или със студен сироп – актуален дори когато светлите декемврийски нощи за християните са останали зад гърба ни. Потърсихме отговора сред опитни кулинарни майстори, както и сред възрастни хора, които традиционно приготвят баклава за коледните празници и открихме, че оригиналната рецепта за баклава у нас е с орехови ядки, но тя все по-често отстъпва място на нови и нестандартни – баклава с плънка от локум, с грис, с кексова плънка, със стафиди, с галета, с плодове, подправена с канела и какао и дори шоколадова баклава. А дали сиропът трябва да е студен, или горещ вижте сега.
С горещ или със студен сироп е по-добре да заливаме баклавата?
Още: Най-вкусната баклава, която някога сте опитвали: Ще стане хит на всяка празнична трапеза
Независимо от рецептата и плънката за баклавата вкусът ѝ до голяма степен зависи от правилното сиропиране. Грешките в приготвянето на захарния сироп или в сиропирането на баклавата лесно могат да обезсмислят труда на домакинята независимо колко се е старала с разточването на тънки кори и с плънката. Основното правило, когато се колебаем с горещ или със студен сироп баклавата се залива е, че температурата на баклавата и сиропа трябва да е различна – студената баклава се залива с горещ сироп, а горещата – със студен. Кое от двете се препоръчва като по-добър и професионален избор?
Още: С тази заливка празничната баклава е 2 пъти по-вкусна
Кулинарните майстори препоръчват, след като баклавата е готова, тя да се изстуди, а сиропът, с който се залива, да е горещ. Важно е и заливането да е многократно – баклавата за отличен резултат се залива 2-3 пъти, като всеки път се оставя сиропът да попие и преди всяко заливане сиропът се връща на котлона, за да е горещ, докато баклавата е студена. Именно това правило за неколкократно заливане на баклавата изисква тя да е студена, а сиропът – горещ,тъй като баклавата не подлежи на претопляне, докато сиропът може да бъде приготвен на няколко пъти, върнат на котлона, за да стане горещ и т.н.
Още: С тази плънка празничната баклава се превръща в чисто нов и още по-вкусен десерт
Процесът видно е трудоемък и времеемък, поради което повечето домакини заливат само веднъж баклавата. От това обаче губят вкусът и сочността ѝ, защото при еднократно сиропиране сладкият захарен сироп не съумява да достигне до сърцевината ѝ, което поражда риск да останат сухи кори там, което е крайно нежелателно. Препоръчва се домакинята да отдели от времето си поне за второ заливане на баклавата със захарен сироп, за да радва небцето със сочността, както и да използва по-големи и обилни количества сироп, като след това – когато необходимият попие в баклавата, да я отцеди от излишния. Както бедното сиропиране е в ущърб на вкуса на баклавата, така и десертът, плуващ в прекомерни количества захарен сироп не е най-доброто кулинарно творение на домакинята.
Още: Най-добрата рецепта за домашна баклава