България е страна с богато историческо и културно наследство, а географията ѝ е също толкова разнообразна. Запознаването с населените места, имената на които започват с последната буква от българската азбука, "Я", открива част от уникалния дух на страната. Те са почти 70 на брой, но само 3 от тях са градове. Разберете кои са те:
Още: Легендарният чай от мента: Какви са неговите ползи и вреди
Още: Питай старило: По какво се оценява всяка домашна ракия
Ямбол
Най-големият град в републиката, чието име започва с буквата "Я", е Ямбол. Чрез неговото богато минало се преплитат нишки от различни цивилизации и епохи. Смята се, че за пръв път се появава като град заради римския император Диоклециан, който нощувал на това място и го харесал страшно много. Разбира се, и преди това е съществувало населено място по тези земи, но не и с тези размери и мащаби.
Иначе, българската история на Ямбол датира от 705 година, когато влиза в рамките на страната ни по времето на хан Тервел. Дълго време сменя своето владение между България и Източната Римска империя в рамките на Средновековието. Впоследствие, градът показва ожесточена съпротива срещу османското завоевание, но въпреки това бива превзет през 1373 година.. Важен исторически епизод е и краткото освобождение по време на Руско-турската война (1828-1829 г). За съжаление, страхувайки се от османските репресии след това, много от българското население на града се изселва заедно с руските войски. Това води до сериозно обезбългаряване на региона, което е преодоляно с много български бежанци от Одринска и Беломорска Тракия.
Якоруда
Якоруда е вторият по-големина град, името на който започва с "Я". Историята му се простира още от епохата на траките и е част от древния транспортен маршрут, свързващ Албания с Цариград. Това е и причината да бъдат изградени 2 крепости - Калята и Градището, които са служили за охрана по времето на Римската империя и по-късно са интегрирани в системата на българската държава.
Още: Кой вид маймуни са известни като "горски човек"
Още: За размножаване на орхидеи - ето какво задължително трябва да знаем
Якоруда изпитва сериозни трудности след падането под османска власт. Животът в града постепенно угасва, за да бъде възроден отново в началото на ХІХ век, благодарение на развитието на скотовъдството и катранджийстовото, които дават поминък на местното население. Градът успява да се върне в рамките на България чак през 1912 година.
Ябланица
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
И накрая, Ябланица - третият и най-малък град с буквата "Я". Съществуването на Ябланица отдавна е документирано в османските регистри, където е известен като Абланица. Има обяснения откъде идва името на града:
- Първото е свързано с легендата за руския княз Глож, който се заселил по тези земи с разрешението на Иван Асен II. Князът има дъщеря от местна девойка и я кръстил Яблан. По нейно име, той създал и това населено място.
- Второто обяснение за името на града е свързано с гръцката дума за "високи тополи" - аблан. Знае се, че това е бил символът на град и се предполага, че дава името му в днешно време.