Учените алармират, че хладилникът е най-голямото огнище на болести в целия апартамент. Самият факт, че имате хладилник и фризер не е достатъчен – трябва да ги използвате умело, за да се насладите на здравето и добрия вкус на храната си. Правилният начин за съхранение на храната ви ще предпази храната ви от плесенясване или превръщане в среда за размножаване на вредни бактерии.
Бактериите участват във важни биохимични цикли и участват в процесите на гниене и ферментация. Без бактерии нямаше да има кефир, кисело мляко, подквасено мляко, вино, оцет, сирене и кисели краставици и още много други. В човешките организми те осигуряват микробиологичен баланс, поддържат имунната система и улесняват храносмилането. Те могат да се появят дори и при по-екстремни условия. Въпреки това, има и много опасни, патогенни бактерии, които са също в нашата непосредствена среда. А те са много опасни за човешкото здраве.
За съжаление изключително малко хора са наясно как изглежда хладилника ни в микро-зуум. Ако го погледнем поне веднъж, щяхме да избягаме в паника или да го дезинфекцираме целия отгоре до долу от сутрин до вечер. Не бъдете параноични, но не трябва да приемаме проблема леко! На квадратен сантиметър вътре в него епидемиолозите откриха близо 8000 колонии от различни застрашаващи здравето бактерии като ешерихия коли, салмонела и листерия, които освен обикновеното отравяне, могат да причинят менингит, миокардит и дори спонтанен аборт и сепсис.
Мухълът също е много опасен. За съжаление често си мислим, че изхвърлянето на мухлясалата част от продукта ще ни позволи да продължим да го използваме. Нищо не може да бъде по-грешно! „Корените“ на мухъла са много по-дълбоки и е наложително да се отървете от целия продукт.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Какво можете да направите, за да ограничите растежа на вредни микроби?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
- Отделете варената храна от суровата.
- Използвайте отделни контейнери за храна и дъски за рязане. Използвайте само една дъска за рязане на сурово месо и риба. Само това и нищо друго на нея!
- Не оставяйте вода, кръв от месо и други течности във вашия хладилник.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
- Размразявайте храната само в хладилника.
- Никога не замразявайте повторно размразена храна.
- Храните в хладилника трябва да бъдат разположени така, че въздухът да може да циркулира между тях и да ги охлажда.
- Не мийте сурово месо, зеленчуци и плодове, преди да ги поставите в хладилник - те ще останат свежи по-дълго. Можете да увиете месата в хартия за закуска, а сурово месо и риба в съдове с капак.
- Почиствайте хладилника поне веднъж на две седмици.