Точката в края на SMS-а прави впечатление на неискреност у получателя – той не вярва на думите на подателя.
До този извод са стигнали психолози от университета на Бингамптън (САЩ) в резултат на експеримент. Резултатите от изследването са представени в сп. Computers in Human Behavior.
Селия Клин и колегите ѝ събрали 126 студенти, на които дали да прочетат диалози от две реплики (във вид на SMS-и и на ръкописни текстове). Съобщението на подателя представлявало покана, оформена като въпрос, например "Дейв ми даде един билет в повече. Искаш ли да дойдеш?". Отговорът се състоял от една дума, изразяваща съгласие ("Окей", "Естествено", "Аха"). Отговорите били представени в два варианта – със и без точка накрая (тоест без препинателен знак).
Всички участници в експеримента оценили съобщенията с точка като по-неискрени. Във възприятието на написаните ръчно текстове липсата или наличието на точка не влияело на мнението на оценяващите.
"Размяната на SMS-и е лишена от много невербални сигнали, които се използват при лично общуване. По време на разговор хората предават информация за собствените си емоции с очи, изражение на лицето, интонация и т.н. SMS кореспонденцията е лишена от такива механизми. Ясно е, че в тази ситуация хората трябва да се досещат за настроението на събеседника по емотиконите, съзнателно допуснатите ортографични грешка и препинателните знаци", отбелязва Клин.
В рамките на друг проект Клин е открила, че съобщението, което завършва с възклицателен знак, се възприема не като по-изкуствено, а напротив – като по-искрено.