Утре, 15 април, вярващите отбелязват деня на паметта на светите апостоли Аристарх, Пуд и Трофим. Църковният празник тази година съвпада с Велики вторник. Това е вторникът от седмицата, в която се пада Великден. Ето какво трябва и не трябва да се прави на този ден - какви са традициите и обичаите, свързани с него.
История на празника
Апостолите били не просто ученици, а истински другари на апостол Павел – хора, минали с него през огън и вода, които не го предали дори пред смъртната заплаха. Свети Аристарх произхожда от град Солун. Той става един от най-близките съратници на апостол Павел, придружавайки го в мисионерските пътувания. По-специално, той присъствал в град Ефес по време на народния бунт, причинен от проповядването на християнството, и също придружавал Павел в Рим. В Посланието до колосяните (4:10) апостол Павел го нарича свой затворник, което свидетелства за непоколебимата му преданост към Христос и Неговия апостол. Според легендата Аристарх бил убит мъченически в Рим.
Голям църковен празник иде утре, 12 април, спазват се редица традиции и обичаи
Свети Пуд бил римлянин, вероятно от знатен произход, който приел християнската вяра чрез проповядването на апостол Павел. Във 2 Тимотей 4:21 той е споменат сред онези, които са останали верни на Христос в трудни времена.
Традицията разказва, че Пуд е служил като сенатор в Рим и е превърнал дома си в място за християнски събрания – първата домашна църква. По време на преследването на император Нерон той бил екзекутиран заради вярата си. В памет на него в Рим е построен храм, наречен Сан Пуденциана, който се смята за една от най-старите християнски църкви.
Свети Трофим бил родом от Ефес и принадлежал към езичниците, но след като приел Христовата вяра, той станал ревностен последовател на апостол Павел.
Велики вторник
На утринната служба се пее тропарът „Ето женихът иде“, предпоследната литургия на Преждеосвещените дарове тази година. Тази литургия има древна традиция. Във времената, когато християните са били преследвани, Светите дарове са им давани тайно в затвора за причастие. В днешно време обредът на причастие се провежда в църквите, но се използват само онези дарове, които преди това са били осветени.
11 април: Какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Празникът се свързва и с някои народни вярвания:
- Бързото топене на ледовете по реките обещава просперираща година.
- Ясна и звездна нощ означава топло и сухо лято.
- Гръмотевичната буря вещае сухо лято.
Какво трябва и не трябва да правите на 15 април 2025 г.?
Хубаво е да присъствате на църковна служба. Време е да започне подготовката за Великден. Можете да започнете да почиствате дома си. Време е да подредите дрехите в гардероба си. Трябва да приберем зимните си дрехи. Обичайно е да се пере, глади и да се закърпват дрехите. Денят е добър за работа в градината.
Какво не трябва да се прави на 15 април 2025 г.?
Не можете да организирате никакви тържества, включително да празнувате рождения си ден. Не можете да ходите на театри или концерти.
Какво можете да ядете на Велики вторник
Както в понеделник и сряда на тази седмица, можете да ядете растителни храни, които не са термично обработени, без растително масло, а именно можете да ядете:
- постен хляб
- плодове и зеленчуци
- горски плодове
- сушени плодове
- ядки
- мед
Какъв църковен празник е утре, 10 април 2025?