Великден през 2025 г. се празнува на 20 април от всички християни. Но преди светлия празник се отбелязва Страстната седмица, през която вярващите спазват строг пост. Този период се нарича така, защото е посветен на Страстите (мъките) Христови, които Исус преживява в последната седмица от земния си живот.
Страстната седмица има свои собствени традиции и история за всеки ден. Ето на какво е посветена всяка дата и с какви народни традиции е свързана.
14 април - Велики понеделник
Този ден се приема като морален урок за това как вярата трябва да бъде подкрепена с действия, а не само с думи. На този ден се отбелязват такива библейски събития като проклятието на безплодната смокиня, изгонването от Исус на търговците от храма и спомените на Йосиф Красиви.
Отбелязва се с богослужение и молитва. Страстната седмица в славянската традиция започва с покаяние. В църквите четат Псалтира за проклятието на смокинята и Стария завет на Йосиф. Извършва се Обредът за миропомазване - в църквите се приготвя свещено благоуханно миро за миропомазване.
15 април 2025: Какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
15 април - Велики вторник
На какво е посветен: размисли върху Страшния съд. Този ден отбелязва как Исус критикува фарисеите за тяхното лицемерие и също така прави пророчество за унищожаването на Йерусалим, края на света и Божия съд за всеки човек.
Как се отбелязва: вярващите показват доброта към близките си. Вторият ден от Страстната седмица през 2025 г. е посветен на Страшния съд, който очаква всеки човек след смъртта. Във вторник трябва да помислите за живота си, да подобрите отношенията със семейството си и да направите добро дело.
16 април - Велика сряда
Денят е посветен на любовта и предателството. Църквата възпоменава жената, която помаза Исус със смирна (символ на любовта) и Юда Искариотски, който реши да предаде Христос (символ на предателството).
В сряда всеки вярващ трябва да помисли за действията си и да бъде искрен пред себе си. Ако нещо ви тежи на душата, можеш да отидете на изповед.
За 3 зодии Великден ще бъде вълнуващ - Слънцето за тях няма да е само през прозореца
17 април - Велики четвъртък
Денят е посветен на Тайната вечеря и арестуването на Исус. Библията описва последната вечеря на Христос с неговите ученици. По време на вечерята той установил тайнството Евхаристия и изми нозете на апостолите в знак на смирение. След вечерята Юда предал учителя и Исус бил арестуван.
Денят трябва да се посвети на почистване и пране, както и на подготовката за Великден. Вярващите започват да боядисват яйца и да приготвят козунаци, но преди това задължително измиват всичко и подреждат домат.
18 април - Разпети петък
Петият ден от Страстната седмица през 2025 г. е най-тъжният и трагичен ден в целия църковен календар. Вярващите помнят процеса на Пилат, изнасянето на кръста на Голгота, разпъването на Исус и погребението му.
Разпети петък е ден на дълбока тъга. Плащеницата, символ на погребаното тяло на Христос, се изнася в църквите. Вярващите трябва да оставят настрана всяка работа и да посветят деня на молитва и покаяние.
В петък вярващите трябва по възможност да се въздържат напълно от храна и да спазват еднодневен пост. Строго е забранено да се забавлявате, да ходите на гости или да съгрешавате.
19 април - Велика събота
На какво е посветен : Слизането на Христос в ада. Според Библията след екзекуцията Исус слязъл в подземния свят и извел всички старозаветни праведници, включително Адам и Ева.
На този ден завършва подготовката за Великден. Това е денят на последните приготовления. Можете да почистите къщата, да приготвите козунаци и да занесете храна за освещаване в църквата. Но все още не е позволено да се забавлявате и да се карате с близки. Скромността и добротата ще бъдат възнаградени.
С края на Страстната седмица настъпва Великден и вярващите си спомнят за чудното Възкресение Христово.
Кога се ходи на гробището преди Великден?