Съдовете, в които приготвяте храната си, са от ключово значение не само за процеса на готвене, улеснявайки или не вашата работа и съхранявайки полезните свойства на ястието, но могат да навредят на здравето ви или напротив – да допринесат за подобряване на общото ви здравословно състояние. Известни са материали, които са опасни за здравето при нагряване – процес, който няма как да бъде избегнат по време на приготвяне на ястията, както и материали, които обогатяват храната с минерали. От втория тип са глинените гювечета, доказали през хилядолетната си история, която ни води в Древен Рим, ползите си за здравето и предимствата си пред много други съдове, използвани в далечното минало или днес за приготвяне на храна.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
При първо използване на глинен гювеч е добре да знаете, че материалът е не само безопасен за здравето ви, но и обогатява храната ви с калций, магнезий, желязо, мед, фосфор и други минерали. Съвсем не е случайно, че наричат глината черния дроб на земята – тя поглъща вредните елементи от храната по време на приготвянето ѝ и отделя в ястието множество полезни вещества. И все пак има редица правила за употребата и редица факти, които е добре да знаете, преди да пристъпите към първо използване на глинен гювеч, за да извлечете максимум полза от него, да го съхраните цял и здрав, за да се радвате на предимствата му дълго време.
Какво трябва да знаете преди първо използване на глинен гювеч?
1. Глинените гювечета са крехки в сравнение с метални съдове и лесно могат да бъдат счупени, ако приложите сила. Внимавайте да не ги изпуснете, за да ги съхраните възможно най-дълго.
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
2. Глиненият гювеч лесно се пръска и пука при висока температура, когато е празен. Тоест не поставяйте празен съд във фурната или на огъня. Първо напълнете глинения гювеч с продуктите и тогава го сложете във фурната. Той се ще адаптира, докато тя се нагрява. Така ще съхраните полезния съд възможно най-дълго във времето.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
3. Ако се чудите какво друго е добре да направите преди първо използване на глинен гювеч, за да го заздравите и да ви служи по-дълго, отговорът е закаляване. Закаляването се осъществява много лесно у дома. Просто трябва да напълните глинения гювеч със студена вода, да го оставите пълен да престои 1 час, след което го поставите в студена фурна, да включите фурната и постепенно да увеличавате градусите в нея до завиране на водата. След като водата заври, изчакайте още 5-10 минути, изключете фурната, изсипете водата и измийте съда. Готови сте. Така заздравявате глинения гювеч и елиминирате опасността да се спука от температурата във фурната не само в настоящия момент, но и дълго време напред.
4. Преди първо използване на глинен гювеч е добре да знаете и че той не обича прекалено високите температури. Ястията, които приготвяте в него, са толкова по-вкусни, колкото по-бавно се готвят. По-ниски температури и повече време за приготвяне са идеалният начин да се насладите пълноценно на ползата от глинените гювечета.
5. Естествено следва да знаете и как да почистите правилно гювечето след първата употреба, а и след всяка следваща. Глината не обича търкане с четки, абразивни измиващи средства и сила. Нежно и с мека гъба с течен препарат измийте своето глинено гювече и го оставете да изсъхне естествено. Готови сте.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?