Колкото и големи да са сметките за ток, никога не е излишно да ги намалим. Ето няколко прости съвета за домакинствата, които искат да намалят големите си месечни сметки за ток.
Още: Какво представлява "двойното дишане" при птиците?
1. Напълнете фризера
Вярвате или не, но за поддържането на студен въздух се изразходва повече енергия, отколкото за поддържането на студена храна, а студеният въздух е по-плътен от топлия, така че когато отворите вратата на фризера, студеният въздух излиза и бързо се заменя с топъл. Когато затворите вратата, фризерът трябва да работи, за да замени отново топлия въздух със студен, като по този начин изразходва повече енергия. Запълвайки фризера си с храна или дори с вестници, за да запълните празнините, остава по-малко място за топлия въздух. Внимавайте обаче да не го напълните напълно, защото може да блокирате вентилационните отвори, да ограничите вентилацията и фризерът да изгори напълно, което може да ви струва доста скъпо.
Направете това и сметката за ток ще падне двойно
Още: Какъв църковен празник е на 19 януари - традиции и обичаи
2. Използвайте по-големи съдове за течности
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Когато загрявате течности на котлона, сменяйте по-малките тигани с по-големи. Тиганите с по-голяма повърхност ще се загреят по-бързо и ще разпределят топлината по-равномерно, като същевременно ще изразходват по-малко енергия. Използването на медни тигани също може да ви спести пари, тъй като те се нагряват по-бързо от тиганите от неръждаема стомана и чугун. Медните тигани също така задържат топлината по-ефективно.
Как да намалим сметката за тока?
3. Използвайте стъклени или керамични съдове във фурната
Още: Как е името на първия български игрален филм
Още: Защо се пие чай от глог при високо кръвно?
Стъклените и керамичните съдове задържат топлината по-добре от металните, което ги прави по-ефективни във фурната, т.е. приготвят храната по-бързо. По-краткото време във фурната означава, че се използва по-малко енергия, което ви спестява пари.
4. Изключвайте уредите в режим на готовност
Това вече е добре известен съвет, но ако имате уреди, които хабят енергия и не ги използвате, изключете ги. Уредите, които хабят енергия, могат да изразходват 10-15 % от потреблението на енергия, когато не се използват, но много хора забравят да ги изключат от контакта. Ако имат светлина или цифров часовник, вероятно изразходват енергия, затова не забравяйте да изключите всичко или да ги извадите напълно от контакта.
Грешките, които допускаме при съхранение на храна във фризера
5. Проверете температурата на хладилника
Хладилниците са включени целогодишно, 24 часа в денонощието, така че си струва от време на време да проверявате температурата на хладилника, за да видите дали не е прекалено висока или ниска. Твърде ниската температура на хладилника може да доведе до загуба на енергия и до замръзване на продукти като мляко и зеленчуци. Ако обаче температурата не е достатъчно ниска, продуктите няма да издържат толкова дълго. Млякото може да издържи до 10 дни при четири градуса, но само 7 дни при седем градуса. Хладилниците трябва да бъдат настроени на температура между три и четири градуса. Поставете термометър в средата на хладилника за 24 часа, отчетете показанията и съответно регулирайте циферблата за температурата.