Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Психолог: Тези 11 изненадващи фрази ви правят симпатичен за всички

18 октомври 2024, 15:35 часа

Да бъдеш харесван или популярен - не е всичко. Да бъдеш харесван обаче със сигурност има своите предимства, които ти помагат да създадеш по-силни връзки в работата и личния си живот.

Още: Лекар: Жени, спрете да правите това в обществените тоалетни

Изборът на думи говори много, когато се опитвате да се свържете с хора.

„Правилните думи могат да изградят разбирателство, да насърчат доверието и да ви направят по-достъпни, докато недобре подбраните думи могат неволно да създадат дистанция или напрежение“, казва д-р Ернесто Лира де ла Роса, доктор по философия и психолог. „Да знаеш как звучиш от фразите също подобрява емоционалната интелигентност, помагайки ти да навигираш по-ефективно в социалната динамика.“

Харесването и взаимоотношенията са дълга игра, а действията, навиците и поведението също са важни. Въпреки това, използването на тези 11 фрази, които ви карат да звучите мигновено симпатично, когато е подходящо, може да ви помогне да увеличите коефициента си на приятелство.

11 фрази, които ви правят „мигновено симпатични“ според психолози

  • „Как мога да помогна?“

Тази проста фраза е изненадващо недостатъчно използвана. Д-р Лира де ла Роса казва, че тази фраза показва, че ви е грижа за някого и сте готови да подадете ръка за помощ. „Най-ефективно е, когато имате способността да следвате“, казва д-р Лира де ла Роса. „Предлагането на помощ, която не можете да предоставите, може да подкопае доверието във взаимоотношенията.“

  • „Много се радвам, че споменахте това.“

Ако искате другите да ви харесат, центрирайте ги с фраза като тази, препоръчана от д-р Лира де ла Роса. „Тази фраза признава приноса на другия човек и насърчава отворена среда за сътрудничество“, казва д-р Лира де ла Роса. „Това е чудесен начин за засилване на ангажираността, въпреки че е важно да го използвате, когато коментарът или въпросът са действително уместни.“

  • "Какво мислиш?"

Хората са по-склонни да се сближат с хора, които са готови да им дадат думата. „Това показва, че сте отворени за сътрудничество и съвместна работа и цените приноса на другите хора“, казва д-р Холи Шиф, лицензиран клиничен психолог. „Това също така насърчава открития диалог и ви кара да изглеждате достъпни.“

  • "Това е интересно. Разкажи ми повече за това."

Да направиш на някого комплимент и възможност да говори повече е солидна формула да звучиш симпатично. „Тази фраза показва истинско любопитство и насърчава другите да споделят мислите си, което може да ги накара да се почувстват ценени“, казва д-р Лира де ла Роса. „Използва се най-добре, когато наистина искате да научите повече, тъй като хората могат да усетят незаинтересованост, ако не е искрено.“

  • "Можете ли да обясните защо мислите така?"

Този въпрос може да ви помогне да останете в благоволението на някого дори по време на разногласие. „Тази фраза насърчава открития диалог и истинската готовност за разбиране на различни гледни точки, насърчавайки пространство за свободно протичащи прозрения“, казва д-р Джоел Франк, лицензиран психолог. „Автентичната ангажираност е ключът към изграждането на по-дълбоки връзки и насърчаването на състрадателен обмен на идеи.“

Д-р Франк казва, че е важно да извадите това само ако наистина се интересувате от отговора на даден човек.

  • „Харесва ми твоето мнение. Въпреки това...“

Възможно е с уважение да не се съгласите и да останете харесвани. Всъщност тази фраза може да повиши фактора ви на харесване - с човека, с когото не се виждате очи в очи. „Тази фраза осигурява здравословен начин да се съгласите с несъгласие“, казва д-р Кашуна (Шун) Хъдълстън, лицензиран психолог. „Това твърдение показва, че можете да цените и уважавате мнението на другия човек въпреки различията, които съществуват, което позволява пространство за продуктивен разговор.“

Както при няколко други фрази, д-р Хъдълстън подчертава важността на значението на това, което казвате, така че използвайте тази само ако звучи вярно. „Също така избягвайте това изявление по време на емоционални разговори, тъй като може да се възприеме като пренебрежително и може да ескалира напрежението“, добавя тя.

  • „Бяхте прав за...“

Не е нужно да сте перфектни, за да бъдете харесвани. Да се държите така, сякаш сте непогрешими, може да има обратен ефект. „Въпреки че признаването, че сме сгрешили, може да бъде предизвикателство, това е човешко преживяване“, казва д-р Франк. „Искреното и обмислено признание предотвратява чувството на покровителство и насърчава смислени разговори и личностно израстване.“ Другият човек може да напусне разговора с чувството, че е намерил честен човек на този свят.

  • "Това е страхотна идея."

Малко искрено ласкателство е сигурен начин да създадете приятели (или поне да създадете положителни връзки). „Комплиментите повишават увереността и морала и създават положителна атмосфера“, казва д-р Шиф. „Също така насърчава креативността и кара хората да се чувстват по-удобно да споделят идеи или да представят своите мисли без страх от осъждане или грубо отхвърляне и критика.“

  • "Оценявам те."

Това става все по-често срещано на работното място и това не е лошо. „Изразяването на признателност към даден човек, а не само неговите действия, прави комплимента да се чувства по-личен и смислен“, казва д-р Лира де ла Роса. „Работи добре в близки отношения, но може да се почувства прекалено в по-официална среда.“

  • "Съжалявам. Не исках да ви прекъсвам."

Докато прекъсването на някого обикновено се гледа с недоволство, тази фраза ви поставя на пътя към бързо възстановяване. „Да можеш да признаеш, когато си направил грешка, показва самосъзнание и внимателност“, казва д-р Хъдълстън.

  • "Разбирам откъде идваш."

Емпатия към победата. „Вие ги карате да се чувстват чути и утвърдени“, казва д-р Шиф. Тази фраза работи, когато всъщност е... валидна. „Ако не сте преживели подобна ситуация или не можете искрено да съчувствате на това откъде идват, внимавайте да използвате това, защото може да изглежда като покровителствено“, предупреждава д-р Шиф.

Как да изглеждате по-симпатични, по-често

  • Покажете уменията си за активно слушане

Повечето хора оценяват да бъдат чути и разбрани - така че слушайте. Можете да покажете, че сте чули човек, като зададете допълнителни въпроси. „Като се ангажирате с техните идеи и задавате обмислени въпроси, вие показвате истински интерес към това, което имат да кажат“, казва д-р Лира де ла Роса.

  • Използвайте приобщаващ език

Не е нужно да сте спортист, за да превърнете работата или живота в екипно усилие. „Думи като „ние“ или „нека“ създават усещане за споделен опит и работа в екип и могат да накарат другите да се почувстват част от група или общност“, казва д-р Лира де ла Роса.

Още: Лекар: Опасно ли е да спите с контактни лещи

  • Внимавайте за тона си

Не винаги е важно какво казваш, а как го казваш. „Управлението на вашия тон се възприема като по-привлекателно и впечатляващо“, казва д-р Хъдълстън. „Ако търсите дълголетие във връзките или да повишите социалния си статус, възможността да намалите или смекчите терена си помага да улесните тези връзки.“

  • Усмихвайте се

Думите казват много, но не всичко. „Това е основен елемент, за да бъдеш симпатичен“, казва д-р Хъдълстън. "Усмивката изразява щастие, достъпност и положително усещане за себе си. Усмивката дори влияе на тона на гласа и разположението ви."

Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес