Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Психолог: 4 причини, поради които вторият брак е по-щастлив

25 април 2024, 09:42 часа

Малко под половината от първите бракове, 45%, завършват с развод, но само 31% от вторите бракове се провалят. Това показват данни на The Marriage Foundation.

Психологът Джейми Симкинс Роджърс споделя защо вторите бракове са по-склонни да открият щастието в семейните отношения, отколкото първите.

Причините, поради които вторият брак е по-щастлив 

Според експерта вторите бракове имат предимството на опита, тъй като при следващия съюз хората вече знаят много, когато става въпрос за съвместен живот и семейство.

„Хората във втори брак са склонни да знаят кое работи и кое не – включително кога и как да избират своите битки (или не). Те имат поне основно разбиране за ефективна комуникация и разрешаване на конфликти. Всички тези фактори, взети заедно, правят вторият брак истински успешен“, обяснява Роджърс.

Коя е най-лошата възрастова разлика между мъж и жена

Експертът отбелязва, че много хора, които се женят за втори път, прекарват повече време в мислене за първия си брак. Един от нейните клиенти отбелязва:

„Вторият ми брак работи, защото бях наистина честен със себе си относно моята роля в края на първия ми брак“.

Експертът добавя, че вторите бракове като цяло са по-щастливи, защото хората са се научили да не повтарят грешките, които са правили в миналото. Освен това по време на втори брак партньорите са еднакво ангажирани да направят връзката си успешна, отбелязва Роджърс. Това не означава, че първите бракове са свободни от подобни практики, но хората, които се женят за втори път, изпитват тези емоции на различно ниво.

„След като вече са преживели края на един брак, хората във втори брак развиват повишена решимост да не приемат нищо за даденост. Хората, които са се оженили за втори път, също знаят много добре какво ще се случи, ако бракът не успее“, казва психологът.

Роджърс подчертава, че хората във втори брак изпитват дълбоко чувство на благодарност, а именно за втория шанс, живота, любовта, знаейки, че те са мимолетни.

„Благодарността отключва пълнотата на живота. Тя превръща това, което имаме, в достатъчно и повече. Тя превръща отричането в приемане, хаоса в ред и объркването в яснота. Тя може да превърне храната в празник, дома в дом, непознат в приятел." „Благодарността придава смисъл на нашето минало, носи мир в днешния ден и създава визия за утрешния ден", казва още експертът.

7 съвета, които ще спасят брака ви, ако ви измъчва коварна ревност

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес