Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Продукти с антисептични свойства

09 февруари 2022, 14:45 часа

В природата съществуват растителни култури, които успешно се борят с бактериите и представляват естествени антисептици. Така се наричат ​​хранителните продукти, които съдържат гликозиди, танини или фитонциди. С тяхна помощ се потиска растежа и размножаването на различни видове микроорганизми.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 24 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 24 януари /валутен калкулатор/

Рукола. Руколата стана известна не толкова отдавна, но бързо набира популярност. Сега се намира по всяко време на годината. Леко горчива на вкус, билката съдържа фитонциди, гликозиди и етерични масла, които помагат на организма да се бори с бактериите и вирусите. На базата на рукола можете да приготвите различни салати – например с домати и авокадо, подправена със зехтин. Руколата се съчетава добре също с месни и рибни ястия. Можете да добавите няколко стръка рукола и към блюда с яйца.

Ананас. Този екзотичен плод, освен запас от витамини, съдържа затягащи вещества, които помагат на организма да се справи с бактериите. Ананасът съдържа още и ензима бромелаин, който подпомага усвояването на белтъчините. Понякога си струва да добавите ананас към вашето меню. Можете просто да го включите към плодови салати и да направите, например, популярно ястие: пиле с ориз и ананас. Но внимавайте, защото ананасът може да засили ефекта на антибиотиците.

Канела. Ароматната подправка не само придава на ястията вкус и мирис, но има и противовъзпалително и антибактериално действие. Това е отново благодарение на етерично масло – в канелата то се нарича евгенол. Обикновено канелата се добавя към сладкиши, а също така с нея подправят кафе и греяно вино. Основното нещо е да не бъркате истинската подправка със сурогат. В света са популярни два вида канела – цейлонска и касия. Оригинална е цейлонската, която расте главно в Шри Ланка и южните райони на Индия. Именно цейлонската канела има полезни свойства и е много по-скъпа от своя конкурент. А касията, която обикновено се продава в магазините за канела, не само няма антибактериални свойства, но съдържа и кумарин, който е доста токсичен и причинява различни заболявания.

Още: Защо се смята, че зелевата супа помага за отслабване?

Още: Стихотворение на деня, 24 януари, от Дамян Дамянов

Лимон. Неслучайно цитрусовите плодове ни идват на ум на първо място при настинка. Лимоновата кора съдържа фитонциди, поради които е известна със своите антисептични свойства: унищожава микробите и има противовъзпалителен ефект. Освен това лимонът е истински склад на витамини (C, A B1, B2, D и P). Има много възможности за използването му: поръсете с него рибни ястия, салати, добавете го към сладкиши или чай. Само имайте предвид, че жълтият кисел плод губи своите полезни свойства в гореща вода. Затова не го добавяйте веднага към чая, изчакайте леко да изстине.

Кромид лук. Лукът се конкурира само с чесъна, когато става въпрос за защита срещу вируси и бактерии. Разбира се, всичко това далеч не е случайно: той наистина съдържа естествени антисептици – фитонциди. Този зеленчук с ярък и наситен вкус убива патогенните микроорганизми, подобрява имунитета и помага за пречистване на кръвта. Добавяйте лук към салати, основния ястия, супи – той ще ви помага в борбата не само с вирусите на простудата, но и с микроби, включително стрептококи.

---

 

Още: 100 гр от това и пералнята ще стане като нова

Още: Какъв църковен празник е на 24 януари - традиции и обичаи

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес