Скорошно проучване установи, че ежедневната консумация на плода може да намали проблемите с паметта и психичното здраве. Освен това, учените смятат този плод за средство за предотвратяване на деменция.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 април /валутен калкулатор/
Учени от университета в Синсинати (САЩ) намериха още една причина да обичаме ягодите. Оказа се, че ягодите значително подобряват работата на мозъка. Още повече, че ефектът вече е налице след 12 седмици ежедневна употреба.
Ефектите на горските плодове върху мозъчната функция са докладвани в по-ранни проучвания. Тогава боровинките получиха специално внимание. Учените са стигнали до заключението, че добавянето на това горско растение към диетата на мъже и жени на средна възраст намалява вероятността от развитие на болестта на Алцхаймер и други форми на деменция.
Ягодите са полезни, НО за какво са най-полезни?
Още: Стихотворение на деня, 2 април, от Дамян Дамянов
Още: Този човек се появява само в една глава от живота ви, но е ключов за останалите
Но сега боровинките имат конкурент. В нова научна статия се казва, че ягодите имат подобни свойства.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Дневна нумерологична прогноза според датата на раждане за 2 април 2025
Още: Жените го обожават, но мъжете го мразят: Този цвят червило ви състарява
За експеримента учените събрали 30 мъже и жени на възраст от 50 до 65 години. Всички те се оплакали от паметта, въпреки че доброволците нямали болест на Алцхаймер или други мозъчни проблеми. Участниците обаче са били с наднормено тегло, с индекс на телесна маса над 25.
Участниците в експеримента били разделени на случаен принцип в две групи. На половината се давали всеки ден 13 грама ягоди на прах, което съдържа приблизително 130 грама пресни ягоди или една чаша. Прахът от ягоди се прави от цели плодове, които се изсушават и натрошават. Добавката трябвало да се смеси с вода и да се приема всяка сутрин със закуска в продължение на 12 седмици.
На втората група давали плацебо. Прахът имаше същия външен вид, вкус и съдържание на въглехидрати като сушените ягоди. Освен това съдържа фибри, но липсват същите антиоксиданти, които помагат на мозъка.
Още: 2 април 2025: Какъв църковен празник е утре
Още: Самопрограмиране - как да "излъжем" мозъка си и да сбъднем желанията си
В началото и в края на изследването доброволците са правили тестове за памет. Освен това изследователите са използвали тестове за измерване на изпълнителните функции на участниците, способността им да планират и извършват ежедневни дейности. Наистина, с напредването на болестта на Алцхаймер, именно тези умения губят пациентите. За тях става трудно да изпълняват такива обикновени задачи като приготвяне на храна или просто обличане.
Третата точка, върху която учените се съсредоточиха, бяха тестове за оценка на настроението и симптомите на депресия.
Много е важно да засадите ТОВА между лехите с ягоди. Ето защо
В резултат на това се оказа, че след 12 седмици доброволците, които са приемали ягодов прах, показват подобрение във всички области. Те са имали подобрена памет, подобрена мозъчна функция, подобрено настроение и намалени признаци на депресия. Нямаше напредък в плацебо групата.
И така, какво се съдържа в ягодите, че това зрънце има такъв ефект върху мозъка?
Антоцианини
Именно антоцианините придават червения и лилав цвят на плодовете. Това са мощни антиоксиданти, които защитават мозъчните клетки и имат противовъзпалителни ефекти.
Целулоза
Ягодите са богати на фибри. Това е важно, тъй като лекарите свързват богатата на фибри диета с по-нисък риск от развитие на болестта на Алцхаймер.
Витамин С
Една порция ягоди осигурява дневната ви нужда от витамин С , който също е много добър за паметта.