Понякога изпитваме необяснима тревожност, спим лошо, страдаме от промени в настроението и неразположения. Това може да се дължи не само на стрес, но и на липса на хранителни вещества, като магнезий.
Тревожността обикновено се развива на фона на психични проблеми, постоянен стрес и претоварване. Но се случва да се провокира и от различни дефицити, включително магнезий и витамин В6.
Как да разпознаем, че това е проблемът?
Защо се нуждаем от магнезий
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
По отношение на изобилието в природата той е един от четирите най-важни минерала. Без него са невъзможни около 300 различни биохимични процеса в тялото ни. Но има доказателства, че до 90% от населението страда в една или друга степен от липса на магнезий, което се изразява в неврологични и физически разстройства. Тревожността също може да намали магнезия, образувайки порочен кръг: вие сте тревожни - магнезият намалява, по-малко магнезий - по-висока тревожност.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Ендокринолог разкри кой трябва да пие магнезий
Когато нуждата е по-голяма
При много състояния и хронични патологии нуждата на организма от магнезий се повишава, което провокира състояние на неговия дефицит. Това е възможно по време на бременност, на фона на тежки физически натоварвания, в условия на стрес или тежка инфекция. Проблемите с магнезия и безпокойството могат да бъдат причинени от:
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
· патологии на храносмилателната система, поради което се намалява усвояването на магнезий от храната;
· увреждане на бъбреците;
· проблеми на ендокринната система ;
· патологии на сърцето и кръвоносните съдове;
· различни видове възпалителни процеси;
· приемане на определени лекарства (диуретици, антибиотици).
Какъв магнезий да си купя – видове, ползи и за какво помага
Провокативни продукти
Прекомерният прием на калций и храни, съдържащи калций, също влошава ситуацията с магнезия. Възможен е и намален прием на магнезий от храната, тъй като почвите за отглеждане на храна са изчерпани и питейната вода е пречистена.
Кръвта съдържа малък постоянен процент магнезий, като до 60% от него се намира в костите и зъбите, останалата част се намира в мускулите и органите.
Ако има недостиг на магнезий в кръвта, той незабавно се освобождава от депото си (повечето магнезий се намира в костите) и следователно, дори при признаци на дефицит, лабораторните показатели за магнезий в кръвта могат да бъдат нормални.
Признаци на дефицит
Когато магнезият се използва активно от тялото, но попълването на резервите (магнезиево депо) е недостатъчно, човек проявява признаци на неговия дефицит.
Например, често, когато нивата на магнезий намаляват, се наблюдава следното:
· мускулни спазми;
· болка в гърба;
· запек;
· нарушение на съня и заспиване ;
· рискът от метаболитен синдром се увеличава;
· вероятността от високо кръвно налягане се увеличава;
· появява се състояние на обща безпричинна умора, тревожност и сърцебиене;
· физическото и умственото представяне намалява.
Връзка със стреса
Една от най-важните задачи на магнезия е да регулира процесите на релаксация в организма. Магнезият насърчава производството на подходящи невротрансмитери и хормони и е отговорен за релаксацията на мускулните влакна.
Когато тревожността е тежка, тоест придружена от очевидни нарушения на съня, намалена ежедневна активност, емоционалност, тогава превантивната употреба на магнезиеви препарати или увеличаването на приема на този макроелемент чрез хранене може да не е достатъчно.