Увехнали, гладуващи, жадни домашни растения скоро може да получават повече нежни грижи благодарение на растителен сензор и приложение, което казва на собствениците кога е настъпило времето за поливане или торене.
Растителният сензор Кубачи уай-фай, който се поставя в почвата в саксията, се свързва с приложение за смартфон, което известява потребителите кога растенията се нуждаят от поливане, наторяване, от повече слънце или сянка, предаде БГНЕС.
"Когато си купувате растение, разполагате с много малко информация. В повечето случаи има малък стикер, който казва, че растението се нуждае от средно количество светлина и вода на няколко дни. Но това е много общо и не важи за всички растения", заяви Филип Болиже, изобретателят на системата и генерален директор на Кубачи Ей Джи, базирана в Цюрих, Швейцария.
Сензорът включва данни като влажност на почвата, интензивност на светлината и стайна температура, които се изпращат на приложението, което може да се свали от интернет. Болиже заяви, че следенето на водата е особено важно.
"Проблемът, с който хората най-често се сблъскват, е, че поливат растенията с прекалено много вода, това е основната причина за умирането им", обясни той. Данните се използват за създаването на планове за грижи за над 135 вида растения, сред които орхидеи, домати и редица други растения. Плановете са разработени съвместно с учени от Швейцарския технологичен институт. Болиже заяви, че плановете за грижи за растенията могат да се видят на приложението, без да се купува сензор, но те са по-точни, когато са комбинирани.
Редактор: Десислава Симова