За да спестят време, много домакини създават полуготови ястия, когато са свободни – нарязват зеленчуци, приготвят бульон или омесват кайма. За да запазят тези полуфабрикати за бъдещи ястия за по-дълго време, те ги оставят за съхранение във фризера. Но за да могат тезо продукти да достигнат до чинията ви безопасно и практично, е важно да можете да ги размразявате по правилния начин.
Още: По колко фъстъчено масло е полезно да ядем на ден
Още: Каква е разликата между фъстъчено масло и фъстъчен тахан
За да направите това, сподеят експерти по безопасност на храните, има няколко начина:
· хладилник (достатъчно е да поставите храната извън камерата в хладилника за 24 часа);
· вода (20-30 минути във вода с температура до + 5 ℃);
Още: Стихотворение на деня, 26 април, от Радой Ралин
Още: Нумерологична прогноза за 26 април 2025 според датата на раждане
· микровълнова печка (по специална програма или просто гответе, ако продуктът е разбит на малки парченца).
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 26 април: Какъв църковен празник е утре, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Светла събота 2025: Традиции, обичаи и забрани на празника
Как правилно да приготвим храната за замразяване
Важно е да можете да приготвяте правилно храната, защото тогава върху нея ще има по-малко опасни микроби и бактерии. Съществува погрешно схващане, че микроорганизмите, образувани при стайна температура, ще бъдат унищожени, слад като храната се остави във фризер. Това не е истина. Много микроби са в състояние да издържат на ниски температури. Веднъж размразени, тяхното присъствие може да доведе до негативни последици.
Скрита опасност
Още: Научна теория: На всеки 7 години, животът ни се променя кардинално
Още: Едно ухапване с последствия за цял живот: Вижте как да се предпазите от кърлежите
Съществува друга скрита опасност при съхранение на такива продукти - това е кутията, в която се съхранява. Например, пластмасата е особено опасна. Въпреки че пише, че е съвместима с микровълнова фурна и фризер и може да издържа на широк диапазон от температури, много видове пластмаси все пак леко се разграждат при нагряване. По този начин тези химикали могат да попаднат в храната и да повлияят на здравето ви.
От особено значение е бисфенол А, известен също като BPA. Ако концентрацията бъде превишена, това може да провокира редица заболявания, включително рак и диабет.
Учените подчертават, че няма безопасна пластмаса. Затова е силно препоръчително поне да не слагате храната да се размразява в микровълновата печка в пластмасовата кутия, а по възможност в стъклен съд.
Както старателно домакините се грижат да има всеки ден готова вкусна храна за цялото семейство, така е важно тази храна да е безопасна за всички. Това налага да се съобразявате с препоръките на учениете и да избягвате максимално използването на пластмасови съдове не само за хладилника и фризера, но и за микровълновата фурна.