Тамянът е познат на човечеството от древни времена. Той представлява вид смола, идваща от резките на дървото Босвелия. Когато тази смола бъде запалена, произвежда много специфичен мирис, който няма как да бъде сбъркан.
В християнските домове е прието на Бъдни вечер да се прекадява с тамян. Самият ритуал бива придружаван с молитва за здраве, мир и благоденствие.
Какво не се прави на Бъдни вечер?
Прекадяването е един вид молитва към Господ за повече берекет, здраве и успехи през цялата година. Вярва се, че именно тамянът помага за издигането на душите към небето.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Ако сме на служба в църквата и свещеникът ни прекади с тамян, трябва да се поклоним веднъж заради Бога и втори път, заради църквата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Традицията повелява на Бъдни вечер трапезата да бъде прекадена с тамян. Започва се винаги от най-възрастния и се продължава по старшинство. Не бива да се пропускат и останалите помещения от дома. Започва се от най-външната врата и се минава през всяка стая, включително и ъглите, които не са добре осветени.
Прекадяването завършва на входната врата, след като прагът й бъде преминат. Тогава се изрича молитва към Бог.
Дори да не разполагате със специално кадило, можете да ползвате метална чинийка или друга незапалима подложка. Преди това съдът се нагрява, за да може тамянът да възпроизведе дим от самата топлина.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Това са най-важните неща, които да знаете за прекадяването на Бъдни вечер – как и защо е прието да се прави.