Един от най-големите проблеми дори и след края на зимата е правилното пране на деликатни материи като вълна. Има много начини и препарати за изпиране и грижа за тях. Въпреки че златното правило е винаги да проверявате етикетите, за да поддържате дрехите си във възможно най-добрия вид.
Още: Пералнята ви се „разхожда“, когато я пуснете: Ето как да я спрете
Деликатните материали обикновено изискват специализирано пране, така че този процес може да стане труден и досаден за всеки. По-долу ви предлагаме някои малки тайни за това как можете да перете вашите вълнени дрехи професионално у дома.
Пране на ръка
Прането на ръка не винаги е приятен процес, но е едно от най-безопасните и добри решения за дрехите. Най-важното нещо при този метод е винаги да поддържате температурата на водата постоянна.
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Ако започнете пране със студена вода, дръжте така, докато не приключите. Можете да направите това с хладка вода, като избягвате горещата вода за пране на вълнени материи, доколкото е възможно. Тъй като тя има тенденция да ги разрушава.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
Ако ризата ви има петна, почистете ги със студена вода и малко сапун, след което накиснете в леген със студена вода. Изтъркайте ги нежно, без да дърпате много, за да не се отвори повече от необходимото. Сменете водата и направете тази процедура още 2-3 пъти. При последното пране със студена вода добавете малко омекотител, за да придадете на дрехите си лек аромат.
След като приключите с ръчното пране, никога не изстисквайте тези видове материали, натиснете ги леко с ръка и ги оставете да се отцедят. Не забравяйте винаги да ги поставяте в хоризонтално пространство, без да ги поставяте върху телта, така че да не висят. Можете да ги поставите да съхнат на стойката, където обикновено окачвате дрехите си.
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
Пране в пералня
Прането на вълнени дрехи винаги е рисковано решение, тъй като може да ги съсипе. Но за хората, които не винаги имат време да перат дрехите си на ръка, специалистите предлагат няколко начина за пране в пералня.
След като поставите вълнените дрехи в пералнята, внимавайте да не превишавате 30°/40° при пране. По този начин ще избегнете развалянето на материята. Винаги използвайте опцията за деликатни дрехи, без да ги мачкате. Внимавайте обаче да не ги оставяте във вода, защото ще се развалят.
Не забравяйте да използвате омекотител по време на прането, така че дрехите ви да останат меки. След като ги изперете, поставете го хоризонтално, като поставите тежест под него, така че да абсорбира влагата.
Почистване с пара
Тъй като честото пране има тенденция да унищожава вълнените материали, малък трик за почистването им е методът с пара. Поставете дрехите върху леген с гореща вода. Можете да ги закачите някъде над легена и да оставите да се запари, докато водата изстине.
Още: Тези 4 съвета ще спасят всяка бяла дреха от петна
Друг начин е да поставите легена с гореща вода под обикновената стойка за дрехи. Поставете дрехите отгоре и оставете отново, докато водата се охлади напълно. По желание можете да добавите етерични масла за ароматизиране на дрехите.