През 2023 година православна църква има четири многодневни поста, постите в сряда и петък през цялата година (с изключение на няколко седмици) и три еднодневни поста. Колелдните пости наближават.
Пости 2023
През 2023 година постите са съответно, както следва:
- Срещу Богоявление – 5 януари по нов стил, а по стар – 18 януари
- Великденски - 26.О2 – 15.04
- Петрови – 12-29.06
- Богородични – 1-14.08
- В деня на отсичането на главата на св. Йоан – 29 август
- Срещу Кръстовден – 14 септември
- Коледни – 15.11-24.12
Пости 2024 - всичко, което трябва да знаем за тях
Най-строги са постите в следните дни:
- Велики петък – нищо не се консумира дори хляб и вода – те са разрешени единствено за тежко болните хора
- Първата седмица на Великия пост и дните понеделник, сряда и петък от Страстната седмица – разрешена е растителна храна, но без мазнини
- 5 януари, 29 август и 14 септември – спазва се строг пост, ако тези дни се падат в събота или неделя, разрешава се вино и олио
Първият най-голям пост за годината е Великият пост – той е в чест на самия Спасител, а последната страстна седмица от този четиридесет и осемдневен пост е установена в чест на паметта на последните дни от земния живот, страданията и смъртта на Исус Христос.
Особено строго се спазва постът през първата и Страстната седмица.
В Чистия понеделник се приема пълно въздържание от храна. Останалото време: понеделник, сряда, петък - суха храна (вода, хляб, плодове, зеленчуци, компоти); вторник, четвъртък – топла храна без масло; събота, неделя – храна с растително масло.
Рибата е разрешена на Благовещение на Пресвета Богородица и на Цветница. На Лазарова събота е разрешен рибен хайвер. На Разпети петък не можете да ядете храна, докато не бъде изнесена плащаницата.
Примерно меню за спазващите коледните пости
Петровият пост се нарича още Апостолски пост. Започва винаги в понеделник след Петдесетница и и приключва на Петровден. Този пост се нарича летен. Продължителността му варира в зависимост от това колко рано или късно настъпва Великден. Ако възкресение се пада на 5 май или след това, Петрови пости няма.
Най-дългият Петров пост се състои от шест седмици, а най-краткият е 8 дни. Този пост е установен в чест на светите апостоли, които с пост и молитва се подготвят за всемирното проповядване на Евангелието и подготвят своите приемници в делото на спасителното служение.
Строг пост (сухоядене) в сряда и петък. В понеделник можете да ядете топла храна без масло. През останалите дни - риба, гъби, зърнени храни с растително масло.
Успенски пост, наречен още Богородичен, продължава две седмици – от 1 до 14 август включително. С този пост Църквата ни призовава да почитаме Божията Майка, която преди преселването си на небето е била отдадена на пост и молитва.
Понеделник, сряда, петък – сухоядене (строг пост). Вторник, четвъртък – яде се топла храна без масло. В събота и неделя е разрешена храна с растително масло.
В деня на Преображение Господне рибата е разрешена. Рибен ден на Успение Богородично, ако се пада в сряда или петък.
Коледен пост той е последнитя за годината и продължава 40 дни преди големия празник Рождество Христово. Всяка година започва на 15 ноември. Нарича се още Рождественски, защото се случва преди празника Рождество Христово.
Този пост е установен, за да принесем благодарствена жертва на Господа за събраните земни плодове и да се подготвим за благодатно единение с родения Спасител.
След празника Никулден и преди Коледа рибата е разрешена в събота и неделя. В събота и неделя може да се яде храна с масло.
На Бъдни вечер не можете да ядете храна, докато не се появи първата звезда, след което е обичайно да се яде варено жито, боб, сарми, обредни хлебове и други ястия, типични за трапезата на Бъдни вечер.
Още: Лекар: Тези храни са най-добрият заместител на месото по време на пости