През 2023 година православна църква има четири многодневни поста, постите в сряда и петък през цялата година (с изключение на няколко седмици) и три еднодневни поста. Колелдните пости наближават.
Пости 2023
През 2023 година постите са съответно, както следва:
- Срещу Богоявление – 5 януари по нов стил, а по стар – 18 януари
- Великденски - 26.О2 – 15.04
- Петрови – 12-29.06
- Богородични – 1-14.08
- В деня на отсичането на главата на св. Йоан – 29 август
- Срещу Кръстовден – 14 септември
- Коледни – 15.11-24.12
Пости 2024 - всичко, което трябва да знаем за тях
Най-строги са постите в следните дни:
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
- Велики петък – нищо не се консумира дори хляб и вода – те са разрешени единствено за тежко болните хора
- Първата седмица на Великия пост и дните понеделник, сряда и петък от Страстната седмица – разрешена е растителна храна, но без мазнини
- 5 януари, 29 август и 14 септември – спазва се строг пост, ако тези дни се падат в събота или неделя, разрешава се вино и олио
Първият най-голям пост за годината е Великият пост – той е в чест на самия Спасител, а последната страстна седмица от този четиридесет и осемдневен пост е установена в чест на паметта на последните дни от земния живот, страданията и смъртта на Исус Христос.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
Особено строго се спазва постът през първата и Страстната седмица.
В Чистия понеделник се приема пълно въздържание от храна. Останалото време: понеделник, сряда, петък - суха храна (вода, хляб, плодове, зеленчуци, компоти); вторник, четвъртък – топла храна без масло; събота, неделя – храна с растително масло.
Рибата е разрешена на Благовещение на Пресвета Богородица и на Цветница. На Лазарова събота е разрешен рибен хайвер. На Разпети петък не можете да ядете храна, докато не бъде изнесена плащаницата.
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
Примерно меню за спазващите коледните пости
Петровият пост се нарича още Апостолски пост. Започва винаги в понеделник след Петдесетница и и приключва на Петровден. Този пост се нарича летен. Продължителността му варира в зависимост от това колко рано или късно настъпва Великден. Ако възкресение се пада на 5 май или след това, Петрови пости няма.
Най-дългият Петров пост се състои от шест седмици, а най-краткият е 8 дни. Този пост е установен в чест на светите апостоли, които с пост и молитва се подготвят за всемирното проповядване на Евангелието и подготвят своите приемници в делото на спасителното служение.
Строг пост (сухоядене) в сряда и петък. В понеделник можете да ядете топла храна без масло. През останалите дни - риба, гъби, зърнени храни с растително масло.
Успенски пост, наречен още Богородичен, продължава две седмици – от 1 до 14 август включително. С този пост Църквата ни призовава да почитаме Божията Майка, която преди преселването си на небето е била отдадена на пост и молитва.
Понеделник, сряда, петък – сухоядене (строг пост). Вторник, четвъртък – яде се топла храна без масло. В събота и неделя е разрешена храна с растително масло.
В деня на Преображение Господне рибата е разрешена. Рибен ден на Успение Богородично, ако се пада в сряда или петък.
Коледен пост той е последнитя за годината и продължава 40 дни преди големия празник Рождество Христово. Всяка година започва на 15 ноември. Нарича се още Рождественски, защото се случва преди празника Рождество Христово.
Този пост е установен, за да принесем благодарствена жертва на Господа за събраните земни плодове и да се подготвим за благодатно единение с родения Спасител.
След празника Никулден и преди Коледа рибата е разрешена в събота и неделя. В събота и неделя може да се яде храна с масло.
На Бъдни вечер не можете да ядете храна, докато не се появи първата звезда, след което е обичайно да се яде варено жито, боб, сарми, обредни хлебове и други ястия, типични за трапезата на Бъдни вечер.
Още: Лекар: Тези храни са най-добрият заместител на месото по време на пости