„Ние битките обичаме -
Още: Какво трябва да знаем за семейството на Васил Левски
Още: Какво се прави по традиция на Месопустна Задушница?
битки слънчеви и снежни.
Във атаки смело тичаме,
но в атаки без гърмежи.
Бързи, смели, сръчни,
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои са най-странните суеверия за късмет в различните култури
Още: Според Фън Шуй: Кои са символите за привличане на богатство
на старт!“
Помните ли това детско състезание? То обединяваше малки, и големи, пред малките екрани. Отборите бяха с имената "Ягодка" и "Черешка". Това беше любимо предаване за цяла България. Предаването се появява на екран през 10 октомври 1969 г. и е било на екран цели 22 години.
Още: Какво е значението на цветовете според Фън Шуй
Още: Какъв църковен празник е на 16 февруари - какво трябва и не трябва да се прави
Състезанията се състояха от различни физически задачи - слалом между препятствия, скачане с чували, различни игри с топка и други. В отборите се състезаваха ученици от началните и по-горните класове.
В "Бързи, смели, сръчни“ децата изпълняваха игри за сръчност, бързина и смелост. Колкото и добри да бяха участниците, винаги победителят бе само един, но всички ставаха приятели, а емоциите незабравими.
Помните ли, водещият бате Мишо, който посрещаше участниците в състезанието с думите: „Здравейте, чавдарчета и пионери“!
Кой е Михаил Бъчваров? Това е един от най-бързите българи в историята. Има 15 титли от балканиади - от спринт и бягания с препятствия. През 1960 г. Е участвал в олимпийските игри в Рим. Проф. Михаил Бъчваров почина през 2009 г. на 73-годишна възраст.
През 1979 година предаването "Бързи, смели, сръчни" се превръща в копродукция между българската, чешката и унгарската телевизии. Предаването и до днес е останало като словосъчетание идиом в българския език.
Как протичаше състезанието:
Водещият Лате Мишо дава сигнал за начало на Първата игра. И участник от двата отбора правят кълбо напред, провиране в тунел, скачане в чувал… След приключване той обявява края на Първата игра. След това съобщава кой отбор колко точки получава. Резултатити от точките се нанасят на таблото.
След третата игра – следва почивка. Водещият вика при себе си капитаните на двата отбора. Те разказват за своя роден град и неговата спортна слава!
След това се отправя поглед към временния резултат и състезанието продължава. Към четвъртата игра се включват и ръководителите на отборите!!!
И накрая финал: Доцент Жалов обявява резултите от състезанието!
Спортно-развлекателното ТВ предаване от едно време за малки, големи и още по-големи - „Бързи, смели, сръчни” вече не съществува, но спомена за него не е преминал. За вече порасналите участници в него е един незабравим спомен.