Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ползите от пробиотичните добавки за здравето на бъбреците

16 февруари 2022, 09:55 часа

В тази статия ще откриете какви са ползите от пробиотичните добавки за здравето на бъбреците и как да разрешите бъбречните проблеми.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 февруари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 2 февруари /валутен калкулатор/

Червата и бъбреците са сложно преплетени, но това не е напълно очевидно, докато бъбречната функция не започне да намалява. Хората с бъбречни проблеми често изпитват небалансиран микробиом на червата поради диета или лекарства, наред с други неща.

По-специално, чревният микробиом е от решаващо значение за имунната и храносмилателната система. Този дисбаланс създава отрицателна обратна връзка, която може да причини допълнително увреждане на бъбреците. Едно възможно решение е въвеждането на пробиотици за здравето на бъбреците.

Чревна микробиома, пробиотици и пребиотици

Още: Сретение Господне 2025 - кога се пада, традиции и обичаи

Още: Стихотворение на деня, 2 февруари, от Христо Смирненски

Чревният микробиом е сложна система от микроорганизми (гъбички, бактерии, вируси и др.), които живеят в стомашно-чревния тракт на човека. Това обхваща устата, стомаха, тънките черва, панкреаса, черния дроб и дебелото черво.

Полезните бактерии, намиращи се естествено в стомашно-чревния тракт, съставляват по-голямата част от пробиотичните добавки, които можем да намерим. Целта е да се повишат нивата на "добрите" бактерии и да се намалят лошите. Това може да се постигне чрез консумация на достатъчно пребиотици, например чрез добавки с фибри, които "хранят" полезните бактерии.

Основни функции на бъбреците

Бъбреците са чифт органи, всеки с размерите на мобилен телефон, разположени далеч назад в горната част на корема. Основната им функция е тройна: отделят важни хормони, регулират кръвното налягане и отделят токсините и излишните минерали и витамини.

Още: Голям църковен празник иде на 2 февруари, спазват се редица традиции и обичаи

Още: Домашното пържено кюфте - как да се получи сочно, с коричка, месен сок и апетитен аромат

Пробиотици и бъбречна функция

Продължавайки в областта на пробиотиците, някои щамове като S. thermophilus (KB19), L. acidophilus (KB27) и B. longum (KB31), могат да помогнат за насърчаване на елиминирането на токсините, които се натрупват в дебелото черво. С помощта на пребиотични влакна, полезните бактерии могат да метаболизират токсините и да ги използват като източник на храна. Тези токсини по-късно се отделят от тялото по време на движенията на червата, което помага за облекчаване на тежестта върху бъбреците.

От друга страна, има възможност за прием на общ пробиотик, със щамове за чревно здраве. Това може да помогне и на хора с бъбречни проблеми. Въпреки че няма да консумират активно токсини, те могат да помогнат за възстановяване на чревния ви микробиом и облекчаване на чревната дисбиоза. От своя страна пациентите ще имат  намалено възпаление и по-малко бактерии, произвеждащи уремия.

Много пациенти с бъбречни проблеми могат да се възползват от пребиотици и пробиотици, но те трябва внимателно да избират тези добавки. Пациентите трябва да приемат само пребиотични и пробиотични формулировки, които са одобрени от техния лекар, за да се гарантира, че няма случайно да нарушат диетичните си ограничения.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Найденова
Анита Найденова Отговорен редактор
Новините днес