Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Поливане в жегата – грешките, които съсипват реколтата

04 август 2021, 09:43 часа

Растенията не оцеляват без вода - това е всеизвестен факт. Ако мислите, че краткотрайният летен дъжд е напоил почвата достатъчно добре, грешите. Можете да забравите за поливането, само ако валежите са били продължителни и обилни. За да сте сигурни, че почвата е добре напоена след дъжда, проверете нейната влажност на дълбочина от 5-7 см. 

Често дори и опитните градинари допускат грешки в поливането през лятото, които може да се окажат фатални.

Грешка №1: Поливане само сутрин и вечер

Смята се, че при горещо време е необходимо да се полива почти всеки ден - вечер или рано сутрин. Капките вода, която остава по листата, привличат слънцето и това води единствено до тяхното изгаряне.

В действителност е най-добре поливането да се осъществява в рано сутрин или вечер, но все пак ако растението страда и изсъхва в жегата, не е нужно да чакате, полейте го веднага. Все пак растенията се нуждаят от влага през най-вече през деня, а не през нощта.

В горещите и сухи дни, когато листата на растенията повяхват, можете да ги освежите с поливане в интервала 15-17 часа. Просто използвайте хладка вода. Това няма да причини стрес на растението от температурния шок.

Ако навън е хладно, по -добре е поливането да се осъществява сутрин, така че влагата да има време да се абсорбира в почвата и да се избегне възникването на гъбични заболявания.

Грешка №2: Поливане директно в корена

Повечето растения не харесват това, независимо от температурните промени. От друга страна мокрите листа могат да доведат до разпространение на гъбични инфекции. Най-добре е да направите следното - поръсете сухата почва с вода малко, изчакайте, докато влагата се абсорбира и след това полейте обилно в корена.

Кореновата система на овощните растения се намира на дълбочина около 80 см, така че те се нуждаят от повече вода.

Грешка №3: Често, но оскъдно поливане

Оскъдното поливане е безсмислено, тъй като влагата не достига до корените. Освен това подобно поливане е полезно единствено за плевелите. Някои растения могат да се поливат веднъж на 10 дни, но обилно.
При глинести и тежки почви можете да поливате по-рядко, но по -обилно, докато при по-леките почви е обратното. 

Грешка №4: Поливане с ледена вода

Много растения загиват след поливане със студена вода и на практика то не носи никаква полза за тях. Температурата на водата на поливане трябва да бъде около 18 градуса.

Ако навън е топло, можете да излеете водата предварително в бидон и вечерта да я използвате за поливане. През деня водата ще се затопли и ще се насити с кислород. Ако не е възможно да загреете предварително водата, тогава е по-добре поливането да се осъществи през деня, така че почвата да се затопли преди залез слънце.

Грешка №5: Не мулчирате почвата

При горещо време е по-добре да мулчирате почвата на около 3-5 см около стволовите кръгове на дървета и храсти. По този начин влагата ще се задържи по-дълго и ще ви се наложи да поливате по-рядко.

Грешка №6: Поливане със силна струя

Не поливайте лехите със силна струя. Това може да доведе до ерозиране на почвата и разкриване корените на растенията. Поливането трябва да се осъществява бавно и внимателно. 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес