Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Почистване на пералня: Как да се отървем от мухъла и неприятната миризма

18 ноември 2024, 13:21 часа

Редовното почистване на вашата пералня е от съществено значение. Там се натрупват остатъци от препарати, мръсотия и мухъл, които възпрепятстват ефективното измиване и дори могат да доведат до повреда на устройството. От пералнята може да започне и неприятна миризма, поради което много хора търсят ефективни начини да я освежат. Продуктите, които имаме под ръка у дома, могат да бъдат полезни за тази цел. Разберете как да се отървете от мухъла и неприятната миризма.

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Как да почистите пералня?

Неприятните миризми, идващи от барабана на пералнята, са знак, че в него са се появили мухъл и бактерии. Откъде са дошли? Поради липсата на редовно почистване ние сме допринесли за тяхното развитие. Когато използвате уреда често, вътре в него започват да се натрупват остатъци от препарат и мръсотия. В комбинация с влага, топлина и липса на циркулация на въздуха те създават перфектни условия за развитие на гъбички и микроорганизми. Именно тяхното присъствие е отговорно за характерната мухлясала миризма, която идва от пералнята и се утаява върху тъканите.

Още: Пералнята ви се „разхожда“, когато я пуснете: Ето как да я спрете

За да премахнете проблема с миризмата, пералната машина трябва да бъде почистена, дезинфекцирана, а котленият камък отстранен. Не е толкова сложно, колкото изглежда – за да извършим и трите дейности, ни трябва само едно незабележимо, евтино средство, което всеки от нас вече има у дома: обикновена сода за хляб.

Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола

Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин

Този продукт е много ефективен и за разлика от оцета, който понякога е обвиняван, че уврежда уплътненията, е безопасен за деликатните части на пералнята. Ако сте щастлив собственик на модел, оборудван с режим на самопочистване, дори не се нуждаете от сода за хляб - просто включете устройството на подходящата програма. Ами ако вашата пералня няма режим на самопочистване?

Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет

Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет

Почистване на чекмеджето за перилен препарат

Още: На колко градуса трябва да се перат чаршафите в пералнята?

Започнете с внимателно почистване на отделенията за препарат за пране с четка. Там се събира много сапунена пяна, която образува бучки, които запушват дюзите, подавайки вода към барабана. За да улесним тази работа, можем да напръскаме вътрешността с лимонов сок, няколко капки препарат за миене на съдове или да поръсим обилно с незаменимата сода бикарбонат.

Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?

Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?

Почистване на барабана на пералнята

В следващата стъпка се занимаваме с вътрешността на устройството. Изсипете около чаша сода за хляб в дозатора за прах и добавете няколко капки от любимото си етерично масло. Настройте уреда да пере на възможно най-висока температура и го пуснете на най-дълга програма. Не пълнете пералнята с дрехи. Когато режимът приключи работа, оставете го да изсъхне напълно. Отворете вратата, водеща към барабана и чекмеджето за перилен препарат.

Почистване на филтъра

Не забравяйте да проверите филтрите. Те събират косми, конци, съдържание на джобове, които забравяме да изпразним и други подобни нечистотии. Запушването им може да доведе до натрупване на вода, запушване на дренажната помпа и съответно до повреда на пералната машина. Обикновено филтърът се намира в предната част на пералнята, под барабана, в долния му ръб. За да го премахнете, обикновено трябва да го завъртите и издърпате към себе си. Преди да развиете филтъра, покрийте пода на банята с кърпа. Ако филтърът е чист, просто го измийте с топла вода и препарат за миене на съдове. Ако е покрит със слой котлен камък, добре е да го накиснете в разтвор от вода и сода бикарбонат.

Почистване на уплътненията

След почистване на филтрите и барабана, можете да започнете работа по уплътненията. Запълнете празнините им с дебел слой сода за хляб и след това напръскайте всичко с топла вода. Избършете гумената част със суха, чиста кърпа. В случай на видими петна от мухъл, използвайте по-силна белина, която ще убие гъбичките за няколко минути. Не забравяйте обаче да НЕ я комбинирате с киселинни вещества като оцет или лимонена киселина.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елица Христова
Елица Христова Отговорен редактор
Новините днес