Оригиналното издание на романа на френския писател бе продадено в Париж за рекордните 1,51 млн. евро, съобщават от аукционната къща „Сотбис“. Никое друго литературно произведение на френски език не е стигнало на търг до такава сума.
Още: Какво означава асертивност и защо е важно да я притежаваме
Още: 8 подаръка, които категорично не трябва да подарявате за Коледа
Сто и пет години след публикуването на първия том, ние винаги тръгваме "в търсене на изгубено време". В Париж, оригиналното издание на „По следите на изгубеното време“ на Марсел Пруст бе продадено за 1,51 милиона евро, което е световен рекорд за оригинално произведение на френски език, научаваме от „Сотбис“. Този рядък екземпляр, носещ номер 1 и подарен от Пруст на Люсиен Доде, оценен между 600 000 и 800 000 евро, е бил в библиотеката на Пиер Берже.
Предишният рекорд за оригинално произведение на френски език е поставен на търг през 2009 г. за оригинално издание на „Цветя на злото“ на Бодлер, продадено по това време за 775 000 евро. "Много съм щастлив. Пазарът потвърди вкуса на Пиер Берже ", коментира експертът Беноа Форжо.
Четвъртата продажба от библиотеката на Пиер Берже възлиза общо на 8,10 милиона евро, двойно от очакваната. Освен „По следите на изгубеното време“, едно оригиналното издание на „Есета“ на Мишел дьо Монтен бе продадено за 682 000 евро. Предварително то бе оцененон на 400 000 - 500 000 евро, припомня БГНЕС.
Още: Знаете ли как се празнува Коледа в различните страни?
Още: Защо в България празнуваме Коледа на 25 декември?
Един от най-ранните френски преводи на „Животописите“ на Плутарх, една от настолните книги на Ренесанса, бе продаден за 671 780 евро. Този ръкопис на пергамент, илюстриран с 54 рисунки на цяла страница, бе оценен между 400 000 и 600 000 евро.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Шедьовърът на Ренесанса, считан за основополагащата книга на съвременната ботаника ("История на растенията", 1542) на Леонард Фукс бе продаден за 425,000 евро. Илюстрирана с 512 голямоформатни рисунки, гравирани върху дърво, изцяло оцветени според епохата, хербарият на Фукс представлява истинската поява на научната рисунка в ботаниката.