Мястото, на което живеем, има огромно значение за нашето здраве. Ако живеете в болна сграда, ще изпитвате главоболие, проблеми с гърлото и носа, гадене, замайване, дихателни проблеми, проблеми с очите, трудност при концентрация. Много хора се оплакват именно от тези симптоми. Възможно е това да бъде мястото, на което живеете или работите. Истината е, че прекарваме около 80% от времето си през деня в затворено пространство. Точно затова трябва да се чувстваме добре там.
Синдромът на болната сграда не е толкова популярен в нашите ширини. Един от причинителите му може да бъде замърсеният въздух. В много сгради той е точно такъв. Ето защо е добре да прекарваме повече време в планината или сред природата, където въздухът е по-чист.
Ако вентилацията в сградите не се почиства дълго време, тя може да се превърне в благоприятна среда за развитие на бактерии, плесен или гъбички. По тази причина е важно филтрите на вентилационни отвори да се почистват. В много обществени и жилищни сгради това не е позната практика. Влажността на въздуха трябва да бъде между 30 и 70 процента. Ако превиши тази норма, в съчетание с висока температура, може да бъде опасна среда за сърцето и предпоставка за развитие на плесен.
Въздухът обаче не трябва да бъде и напълно сух, защото това може да доведе до сухота на кожата, гърлото и запушване на носа. Плесента може да предизвика алергия, дразнене на кожата, очите, носа, белия дроб. Важно е въздухът да бъде със съответната влажност, за да няма вредни организми в средата. Токсични за здравето могат да се окажат и различни строителни материали, препарати, мебели, канцеларски пособия, лепила и други.
Как стои въпросът с климатиците? Истината е, че ако не ги ползвате по правилния начин, те могат да бъдат и вредни за здравето. Температурата в помещението трябва да бъде близка с тази навън, защото резките промени могат да повлияят на имунната система негативно и да я отслабят. Това води до грип, настинка, хрема и други подобни проблеми.
Разликата отвън и вътре трябва да бъде между 6 и 10 градуса. Климатикът изсушава въздуха, а това влияе върху кожата, косата, лигавицата в гърлото, правейки ги податливи на определени проблеми. Намалява ефекта на отрицателните йони, които влияят положително върху човешкото здраве. Освен това филтрите на климатика трябва редовно да се почистват, понеже в тях се трупат различни микроорганизми, прах, алергени, които могат да повлияят зле на здравето. Добре е да се почистват всеки месец, а да се подменят с нови на всеки две години.