На 2 февруари честваме Деня на мъжката рожба ПЕТЛЬОВДЕН. Празникът има своите както езически, така и християнски корени, но и в двата случая се празнува мъжкото начало.
В ХРИСТИЯНСТВОТО
В християнския календар това е Сретение Господне, един от 12-те големи християнски празника. “Сретение” означава “среща”, на този ден се чества четиридесетият ден от раждането на Исус Христос. Тогава Дева Мария и Йосиф занесли младенеца в храм в Йерусалим, защото според Моисеевия закон всяко първородно чедо от мъжки пол трябва да бъде посвещавано на Бога. Затова и до днес се спазва традицията на 40-тия ден от раждането, майката да води бебето в църква.
ЛЕГЕНДАТА
Според легендата корените на Петльовден датират от времето на османското робство, когато се събирал кръвен данък. Турски войници минавали по къщите, за да вземат малки 7-10 годишни момчета за еничари. Мъжка майка от с. Еркеч /дн. с. Козичино, Бургаско/ отказва да даде детето си на турците. Те я заплашват, че ако не го даде, детето ще бъде заклано. Тогава майката заявява, че сама ще заколи детето си, но няма да го предаде. През нощта тя скрива момчето, заколва един петел и опръсква цялата къща с кръвта на петела. Когато на сутринта турците отново дошли, останали стъписани от постъпката й и повече никога не събирали момчета за еничари от това място.
МЪЖКОТО НАЧАЛО И ТРАДИЦИЯТА
В миналото на този празник къщата се почиства и белосва, хората обличали най-новите си дрехи. Рано сутринта във всеки дом с мъжка рожба се коли петел, който се отглеждал специално за този празник. Петелът се коли на прага или пред входната порта от бабата или майката. На момчето не се дава да пипа ножа, с който е заклана птицата. С кръвта от петела са прави кръст на вратите, както и върху челата на момчетата за здраве. Постепенно всички семейства празнуват, не само тези с мъжки чеда.
ПОВЕРИЯТА
Вярвало се, че каквото е времето на Петльовден, такова ще е през следващите 40 дни. Ако вали сняг, пчелите ще се роят през лятото. Ако вземеш пари назаем на този ден, цяла година ще ти се налага да вземаш. Дадеш ли ти нещо назаем, цяла година ще даваш. Какъвто човек срещнеш първи, като излезеш от дома, такъв ще е късметът ти през цялата година.
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
ТРАПЕЗАТА
На обредната трапеза задължително трябва да има гозба от цял сварен или печен петел, прясна пита, кравайчета и греяно вино, подправено с червен пипер.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
СИМВОЛИКАТА
В българската култура петелът е символ на мъжкото здраве, силата и новото начало. След като пропеят първи петли, слънцето се появява и животът започва. Смята се, че къща без петел ще запустее, ще бъде нападната от зли духове. Неслучайно доста популярно е било проклятието “Петел да ти не пее в къщата!”. Петелът гони злото с кукуригането си.
Честит празник на всички момчета, мъже и майките на мъжки рожби!