Много хора не обичат да гладят, особено когато имат дрехи в гардероба си, от които премахването на гънките не е лесна работа. Вместо да сменявате гардероба си или да избягвате любимите си материи, по-добре е да се доверите на съветите ни - те правят гладенето по-лесно, отколкото си мислите.
Още: Какъв е номерът на боята на колата - ето как да разберем!
Още: Лекар: Помага или пречи банан при ниско кръвно?
Правилната температура
Преди да започнете да гладите, изберете подходящата температура. Първо погледнете етикетите и проверете препоръките на производителя. В случай на смесени материали, винаги избирайте най-ниската посочена температура. Ако няма етикет и не сте сигурни каква е правилната температура, не забравяйте да тествате върху малко парче плат (за предпочитане такова, което не е на видимо място, тъй като винаги има риск да изгорите леко тъканта).
Изборът на правилната температура е половината от битката. Някои ютии се нагряват бавно - колкото по-силни са, толкова по-кратко ще бъде времето за загряване. Дайте им малко време, защото освен отвън, и водата вътре също трябва да се загрее. Има хора, които вместо да чакат ютията да достигне оптимална температура, веднага започват да я ползват. За съжаление така няма да направите нищо. Колкото и да търкате, блузата пак ще бъде смачкана.
Още: Таро хороскоп за 16 януари 2025: Яснота за Телците, спокойствие за Раците
Още: Защо се появяват винарки във виното
Чиста вода за ютията
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Специалисти предупреждават: Никога не слагайте тези 9 храни и напитки на масата за вечеря
Още: Експерти съветват: 7 токсични навика, които трябва да забравите през 2025 година
С каква вода да напълните резервоара? Най-доброто решение е да използвате чешмяна вода, защото е естествена, не съдържа багрила или минерали, които могат да повредят дрехите или да износят ютията.
Ако водата на чешмата е твърда и е с варовик, смесете я с деминерализирана или дестилирана вода. Те обикновено предпазват ютията от варовик.
Подходящата страна за гладене
Още: Тези 10 често срещани кошмара не са случайни – ето защо ги сънувате
Още: Знаете ли колко е широка една кола?
Черните и тъмните дрехи се гладят най-добре от вътрешната страна, за да не избледняват цветовете. Фините материи също се гладят от обратната страна. Можете да направите същото и с коприна - тогава гънките се отстраняват по-добре. Трябва обаче да внимавате, защото в противен случай коприната губи част от блясъка си.
Преди да започнете да гладите кадифени дрехи, навлажнете тъканта от обратната страна и тогава започнете да действате. Вълнените платове се гладят през парче друг плат, за да не ги увредите.
Закачалки и щипки
Дрехите, както след пране, докато са още мокри, така и след гладене, трябва да се закачат на закачалка. Благодарение на това ще избегнем ненужните гънки.
Окачването на мокри дрехи на закачалки не е особено популярно, но е чудесен начин да улесните гладенето. Дрехите са правилно опънати, а част от гънките, създадени при пране, ще се опънат. Направете същото и с вече изгладените дрехи, като ги закачите на закачалка една по една – можете да сте сигурни, че работата, която свършите, няма да отиде на вятъра.