Естрогените са основните женски хормони на младостта и красотата, които се произвеждат главно от яйчниците. Производството им намалява с възрастта, след 40 години и през този период се появяват първите признаци на стареене на тялото. След 50 години, с настъпването на менопаузата, синтезът на женски хормони спира.
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Важно е нивото на естроген в тялото на жената да е достатъчно, тъй като те изпълняват важна роля и функция:
· участват в метаболизма на мазнините и въглехидратите, предотвратявайки натрупването на мастна тъкан в областта на корема и страните;
· регулира нивата на калций в тялото, като прави костите, косата и ноктите здрави и здрави;
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
· осигуряват еластичност на кръвоносните съдове, което има благоприятен ефект върху зрението и паметта;
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
· повишават съдържанието на тироксин, желязо и мед в кръвта, предотвратявайки развитието на анемия;
· поддържа еластичността и стегнатостта на кожата, предотвратява появата на бръчки;
· имат ефект върху женската репродуктивна система.
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
В женското тяло естрогените изпълняват много функции, така че намаляването на тези хормони може да повлияе негативно на физическото състояние и благополучие на жената.
Ако имате високи нива на естроген - проявяват се следните симптоми
Симптоми на хормонален дисбаланс в организма
Нивото на естроген в тялото може да бъде намалено или увеличено. И почти винаги хормоналният дисбаланс е придружен от неприятни симптоми.
Най-често намаляването на нивата на естроген се наблюдава по време на менопаузата, на възраст над 45 години. Продължителното гладуване и загубата на тегло също могат да бъдат причини за намаляване на естрогена. Следните симптоми обикновено показват понижени нива на естроген:
· рядка или липсваща менструация;
· сухота на вагиналната лигавица и кожата;
· намалено либидо;
· нарушения на съня;
· изпотяване и горещи вълни през нощта.
Естрогените стимулират производството на колаген и хиалуронова киселина в организма, поддържайки красотата и младостта. Техният дефицит може да наруши репродуктивната функция или да причини забавен пубертет. По време на менопаузата намаляването на женските полови хормони често значително влошава благосъстоянието на жената.
Повишаването на нивата на естроген обаче също е нежелателно. Излишъкът от женски полови хормони повишава риска от някои гинекологични заболявания и злокачествени тумори. Само по време на бременност излишните нива на естроген са нормални.
Увеличаването на естрогена в организма е придружено от нарушено либидо и прекъсвания на менструалния цикъл, умора и тревожност.
Откъде можем да си набавим хормона на младостта
Ядки
Бадеми, шамфъстък, кашу, лешници, фъстъци, кедрови ядки и орехи са отлични източници на фитоестрогени. Само не се увличайте по тях, защото 100 грама съдържат около 600 kcal!
Как да увеличим нивата на естроген
Сушени плодове
Обичате ли да пиете чай с нещо сладко? Заменете сладките и шоколада със сушени плодове. Фурмите, сините сливи и сушените кайсии са богати на фитоестрогени и следователно много здравословни.
Чесън
Не, не, не е нужно да дъвчете скилидки или да добавяте чесън към всичките си ястия! Достатъчно е да приемате аптечни капсули с екстракт от чесън: проучване от 2018 г. показа, че те са полезни за зрелите жени и помагат за понижаване на холестерола и кръвното налягане.
Соеви зърна
Сирене тофу, соево месо, мляко и масло – всички тези продукти са много здравословни. Първо, те имат много калций. Второ, те съдържат изофлавони, които имитират ефектите на естрогена и намаляват вероятността от развитие на рак на гърдата.
Каша от ленено семе
Лененото семе съдържа лигнани, вид фитоестрогени. Но не забравяйте, че за да се усвоят, трябва да приемате не цели семена, а смлени на брашно. Идеалното решение е кашата от ленено семе, която може да се добавя към смутита и печива или да се консумира като отделно ястие.