Река Ропотамо
Ропотамо е река в Югоизточна България, област Бургас, която се влива в залива Ропотамо на Черно море. Дължината й е 48,5 км. Образува се от сливането на двете съставящи я реки - Росенска река и Церовска река.
Ропотамо извира от североизточното подножие на странджанския рид Босна под името Церовска река.
Името идва от село Церово или Старо Паничарево, преселено през 1878 г. в Ново Паничарево.
Тече в дълбока, тясна и гориста долина в североизточна посока. При село Ново Паничарево Ропотамо напуска Странджа и започва да тече в източна посока в плитка и широка долина. Тук реката в миналото е известна като Крива круша. Навлиза в тесен пролом между Бакърлъка и Узунджа баир и излиза в широка заблатена долина до устието си в Черно море на запад от нос Свети Димитър. В последния си участък е известна като Ропотамо.
Коя е най-дългата река в България? Ще се изненадате
Името “Ропотамо”
Няколко са версиите за произхода на името Ропотамо. Според първата версия тя е кръстена на гръцката богиня “Ро” (тичам) и “потамо” (река). Богинята била толкова красива и пеела така прекрасно, че успяла да убеди пирати да напуснат с мир района вместо да го плячкосат.
Според друга версия Ропотамо е съкратена форма на “Калогеропотамос”, което от гръцки означава “Калугерска река”.
Най-популярна е легендата за принцеса Ропотамо, чийто баща бил владетел на тези земи. Тя се влюбила в беден младеж, когото царят не искал да приеме. Двамата влюбени избягали и се скрили в една от крайбрежните пещери, а вбесеният цар изпратил стражите си след тях. Девойката успяла да спаси себе си и своя любим, като използвала магическите си умения. Превърнала се в кошута, а момъкът се превърнал в елен. От мъка по изгубената си дъщеря царят кръстил красивата река, минаваща през земите му, на нея - Ропотамо.
Резерват “Ропотамо”
Река Ропотамо е дом на множество застрашени растителни и животински видове. Тук могат да се наблюдават около 226 вида птици, от които 8 вида са глобално застрашени, а 70 са включени в Червената книга на България. Тук е местообитанието на големия белоопашат орел. Срещат се също благороден елен, сърни, муфлони, видри и др. Интересни представители на флората са морският пелин (рядко растение, използвано в народната медицина за лекарства).
В резерват “Ропотамо” са включени няколко защитени територии:
* Остров “Свети Тома”, известен като Змийски остров поради огромния брой морски змии, които плуват във водите му;
* Аркутино - блато-лагуна с растителност от тръстика и папур. Тук е едно от най-големите находища на бяла и жълта водна роза;
* Вельов вир - резерват за водни лилии с голямо естествено находище на бяла водна лилия, жълта водна лилия, блатно кокиче и ясенова гора с типичен лонгозен характер;
* резерват “Морски пелин”;
* защитена местност “Стамополу”;
* блато Алепу - в превод името означава “лисица”. Блатото е местообитание на множество защитени видове водолюбиви птици;
* Маслен нос - легендата разказва, че е бил населяван от пирати, които палели огньове и по този начин примамвали кораби към скалите. Веднъж тук се разбил кораб, който пренасял зехтин, разлял се върху цялата местност и оттук идва името.
На коя река има най-много градове в България?
Лъвска глава
Най-популярната забележителност на резерват “Ропотамо” е т.нар. “Лъвска глава” - мистично скално образувание, обявено за феномен през 1947 г. Представлява струпване на множество големи скални късове, които образуват образ в профил на лъвска глава.
Съществуват дори предположения, че Лъвската глава е дело на човешка ръка и е създадена по заповед на съратника на Александър Велики - Лизимах. Науката отдавна доказва, че огромната скала дължи вида си на вулканичен произход и е оформена в сиенитити на росенския палеовулкан преди 65-70 млн. години. Над “Лъвската глава” се извисява връх, където могат да бъдат забелязани остатъци от руини на древна крепост, чиито съоръжения следват спецификата на стръмния терен.