От близо 1220 метра надморска височина в Северна България води началото си седмата по дължина река у нас и третият най-голям приток на Дунав – река Янтра. Наричана в стари времена Ятрус – от латинското Iatrus, което се превежда като „бързотечаща“, 285,5- километровата река протича през няколко области в страната.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Течението на Янтра преминава предимно през равнни райони, поради което средната надморска височина на реката е малка – само 19 метра. Единствено изворът на реката се намира високо в планината, а точно откъде извира река Янтра, разберете сега.
Коя е най-дългата река в България?
Откъде извира река Янтра?
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Изворът на една от най-дългите български реки е скътан високо в Стара планина и по-специално в Шипченска планина. Горното течение на Янтра преминава през долина с букови гори, като често там наричат със старото ѝ славянско име – Етър. Средното течение на реката е преди Велико Търново – след село Ветринци. Като приток на Дунав Янтра се влива в реката близо до село Кривина – на около 1.7 километра северозападно от него.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Янтра е не само една от най-дългите реки в България, но се отличава и с един от най-големите водосборни басейни – 5-ият по големина у нас след тези на Марица, Струма, Искър и Тунджа – около 7800 km². Той обхваща цялата област Габрово, почти 90% от област Велико Търново, почти половината от област Търговище и малки части от областите Русе, Сливен и Ловеч. Цели 27 населени места са разположени по поречието на Янтра, сред които повечето са села – 22 и 5 града, които са: Габрово, Велико Търново, Горна Оряховица, Бяла, Долна Оряховица.
Забележителностите по поречието на Янтра
По-голям интерес от въпроса откъде извира река Янтра представляват забележителностите по поречието на реката. Забележителен мост, изграден от Кольо Фичето, протяга старата си снага си над двата бряга на реката близо до град Бяла, а по бреговете на реката преди Велико Търново е уникалният музей на открито и етнографски комплекс Етъра, представящ българските занаятчийство, традиции, бит, обичаи и култура, съхранени през вековете напълно автентични – такива, каквито са били някога.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Етъра е част от 100-те национални туристически обекта в България. Музеят е паметник на културата от 1971 година. Реката, преминаваща през Етъра, допринася за самобитния дух, излъчване, романтика и неподправен чар на мястото, а ако не сте посетили Етъра през живота си, не сте видели нищо и е време да поправите този пропуск.
Други забележителни места по поречието на Янтра са разположените край Велико Търново и потънали в зеленина хълмове Царевец и Трапезица, които тя обгражда.
Живописни проломи при преминаването на река Янтра през Предбалкана и величествени меандри също са характерни за поречието на реката. Най-големият пролом на Янтра е при старата столица на България – Търново. Търновският пролом е живописна граница между Беляковското и Арбанашкото плато.
Стопанско значение на река Янтра
Като една от най-големите реки у нас Янтра има водещо стопанско значение за страната ни. Водите ѝ се използват за:
- питейни нужди в хранителната и други промишлености,
- водопой на животни,
- рибовъдство,
- воден спорт,
- туризъм,
- напояване,
- в промишлеността.
Река Янтра заема важно място в националната мрежа за контрол на качеството на повърхностните води. Качественият състав на водите на реката и нейните притоци се следи чрез ежемесечен мониторинг.