Нови факти за последствията от социалното бездействие
Още: Късметлии: Тези 3 зодии ще бъдат най-щастливи през април 2025
Още: Всичко, което трябва да знаете за позитивното родителство и как можем да го практикуваме
Междувременно учените доказват, че да бъдеш сам, не е добре за имунната система и мозъчната функция. Въпреки че медицинските факти противоречат на това, самотните хора често страдат от безсъние, преяждат с нездравословна храна, изложени са на риск от развитие на сърдечно-съдови заболявания, имат сериозен шанс да развият деменция в напреднала възраст.
ЗАЩО СЕ ЧУВСТВАМЕ САМОТНИ?
Всички сме уникални и неподражаеми, което означава, че можем да се чувстваме самотни по различни причини. Въпреки това, ето някои популярни причини, които могат да съборят и най-твърдите харектери:
Още: Ето за какво всъщност служи непухкавата част от кърпите
Още: Знаете ли кое е родното място на Виктор Юго?
1) Вие сте в нова ситуация. Преместени в друг град, където не познавате никого, започвате да работите в нов офис, пълен с непознати лица.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кое е най-старото име на Видин?
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 април /валутен калкулатор/
2) Липсва на разбиране. Това е, когато чувствате, че сте различни от другите и ви е трудно да общувате с тях.
3) Искаш любов. Всички приятелки си имат партньори, щастливи, а вие сте сами, поради което всички ви натякват да си намерите жена. Или под влияние на същите причини намерили сте връзка, но в процеса на съвместен живот сте се разочаровали и отново се чувствате самотни.
4) Копнеете за любими хора. Вашите приятели нямат много време за да се събират с вас – всеки е забързан към работа, семейство, деца, а вие имате нужда от постоянното им присъствие до вас.
Още: Стихотворение на деня, 2 април, от Дамян Дамянов
На въпроса „Защо все още се чувстваме самотни?“ повечето от нас ще вдигнат рамене, но всъщност има психологически и дори физиологични причини за това.
Изследователи от университета в Льовен и от Чикагския университет и Амстердам са открили научен отговор на този въпрос. Провели са серия от изследвания върху еволюционните и биологичните причини за самотата.
Изследователите стигат до заключението, че чувството за самота се предава по наследство. Тоест, ако вашата майка, баба или някой от вашите предци са били склонни да страдат от самота, тогава тази способност ще намери място и във вашия модел на поведение. Разбира се, социалната среда играе роля, но генетичното кодиране създава основата за формирането на личността.
ЗАЩО САМОТА НЕ Е ВИНАГИ ЛОША
Не забравяйте, че за някои хора социалната изолация е не само удобна, но и предписана от природата. През 1921 г. Карл Густав Юнг с издаването на книгата "Психологически типове" въвежда термините "екстроверт" и "интроверт", обяснявайки, че всеки човек има набор от тези черти, но в различни пропорции. Екстровертът е този, който реализира потенциала си в компанията на другите, а интровертът изобщо не се нуждае от компания, предпочита да избяга от тълпата и празното бърборене.
За мнозина самотата не е ексцентричност или неудобство, а съзнателно чувство на комфорт.
Превод:elle.ru