Замразяването на домати и краставици не е най-добрата идея. Зеленчуците, съдържащи много вода, стават невкусни и воднисти, когато са изложени на твърде ниски температури. Това обаче не са единствените продукти, които трябва да се замразяват. По-долу ще намерите още примери.
Замразяването е един от най-добрите начини за удължаване на срока на годност и, което е важно, за запазване на хранителната стойност на продуктите. Важно е обаче да помните, че то не е универсален метод. Има някои продукти, които не трябва да се замразяват, тъй като могат да загубят вкуса си или ценните си здравословни свойства. В определени случаи замразяването им дори може да ви причини вреда.
Това се отнася например за повторното замразяване на храни, които вече са били замразени веднъж и след това размразени. Поради тази причина трябва да се внимава особено много при замразяването на риба. Подходяща за това е само прясно закупената риба.
Експерт: Не слагайте тези храни във фризера през зимата, съсипвате ги
Какво още не трябва да се замразява? Ето 5 вида продукти, които не трябва да попадат във фризера.
Млечни продукти
Продукти като кисело и прясно мляко, сметана и меки сирена като моцарела или рикота, наред с други, не се препоръчват за замразяване. Веднъж замразени, тези видове продукти могат да се разслоят и да загубят текстурата си. Същото се отнася и за жълтите сирена, които могат да станат меки при ниски температури.
Зеленчуци и плодове с високо съдържание на вода
Когато са изложени на ниски температури, водата в плодовете и зеленчуците се превръща в малки ледени кристали, които могат да разрушат клетъчните им мембрани. Това води до промяна във вкуса и текстурата на плодовете и зеленчуците, които стават по-воднисти и по-малко вкусни. Това се отнася за домати, марули, краставици, диня, портокали, лимони и грозде и др.
Правете това при замразяване на готвена храна - ще е свежа за дълго време
Варени картофи
Замразените картофи също променят текстурата си. Те стават много меки и сухи. Към това се прибавя и неприятната им миризма. Други нишестени продукти, като ориз и макаронени изделия, се държат по подобен начин.
Прясно изстискани сокове
Прясно изцедените сокове, например от портокали или грейпфрути, са продукти, които трябва да се консумират веднага след приготвянето им. Те не са подходящи за замразяване, тъй като могат да се разслоят, когато са изложени на ниски температури.
Яйца
Яйцата също не се препоръчват за замразяване. Варени или пържени, те ще загубят вкуса си и ще станат "гумени", когато се размразят. От друга страна, суровите яйца могат да напукат черупките си, когато са изложени на ниски температури. Единственото решение е жълтъкът и белтъкът да се замразяват отделно, например в два затварящи се контейнера.