Лятото плуването е полезен, разхлаждащ и приятен спорт. И любители, и професионалисти са застрашени от схващане на крака по време на плуване. Крампите в открито море могат да бъдат изключително опасни дори за опитни плувци. Ако това се случи по време на плуване в дълбоки или бурни води, може да коства живота ви, ако не знаете как да реагирате.
Как да се спасим при крампа по време на плуване?
1. Има няколко варианта да се справите с положението:
2. Носене на банския си костюм безопасна игла, ако плувате в дълбоки води или навътре в морето. Убождането с нея е достатъчно, за да възстановите чувствителността на крайника си и да се справите със ситуацията.
3. В случай, че не сте подготвени с игла, необходимо е да хванете палеца на крака, който се е схванал, и да го издърпате силно.
4. Масажирането също помага и облекчава, но то е възможно по-трудно във водата, когато не стигате дъното.
Какво представляват крампите?
Крампите са неволево съкращаване на мускул, част от него или група мускули. Болезнени и неприятни са, а възникнали в неподходящ момент могат да представляват и опасност за живота, както е по време на плуване в открити води. Продължават от секунди до минути. Дължат се на претоварване, дехидратация, липса на витамини и минерали, преумора и други причини. Най-чести са крампите на прасците. Те се наблюдават и по време на сън, а болката е толкова силна, че ви буди. Възможно е при получаване на крампа пръстите на краката да застанат в различни позиции, да не може да ги мърдате или свивате. Това е изключително болезнено.
Как да се предпазите от крампи във водата?
1. Загрявайте, преди да влезнете във водата.
2. Охлаждайте тялото постепенно, ако водата е твърде студена в сравнение с температурата на въздуха.
3. Хидратирайте тялото. Пийте достатъчно вода. Тя е чудесно средство за профилактика на крампите. Плувците също се изпотяват и губят течности и електролити. При липса на системна хидратация по време на плуване крампите са възможни. Добавянето на малко сол във водата е от изключителна полза за трениращите, които искат да се предпазят от мускулни крампи.
4. Не се преуморявайте. Ако по време на тренировка получите крампа, преустановете я. Възможността да получите втора е голяма. Препоръчва се преустановяване на тренировката и почивка. Освен тренировките в басейна и тези на сухо могат да предизвикат крампи. Ритането с крака и плавниците предразполагат към тях.
5. Стречингът след тренировка е важен за профилактика на крампите. Разтягането не само понижава вероятността от поява на крами, но и намалява продължителността им, ако възникнат.
6. Не губете спортна форма. Освен преумората предразполагащ фактор за поява на крампи са и липсата на тренировки, дълги почивки между тренировъчните дни, загубата на форма.