В разгара на лятото и особено в края на юли и началото на месец август – летният месец на отпуските и месецът, през който медузите по Черноморието нарастват най-активно и приближават най-често брега – търсим отговора на въпроса опасни ли са медузите в Черно море от Института по океанология във Варна. За успокоение на плажуващите бързаме да подчертаем, че в нашето море няма видове, които да причинят парализа, тежки увреждания или смърт на хората, имали контакт с тях, но това не ги прави напълно безопасни. Търсим заедно отговорите на въпросите какви са медузите в Черно море и как да се предпазим от тях
Още: 18 януари - 5 забрани и 3 обичая на празника, които всеки трябва да знае
Още: Кога е измерена най-ниската температура в историята на България?
Как свойствата на безсмъртните медузи могат да се приложат върху хората?
Медузите в Черно море – каква е опасността?
Пипалата на медузите, срещащи се в Черно море, отделят слуз с отровни вещества, които могат да причинят от неприятно парене до тежка алергична реакция, като хората, алергични към медузите, следва да бъдат изключително внимателни, а останалите – да не се притесняват от медузите, тъй като извън кратките и неприятни симптоми на мястото на допира медузите не причиняват трайни увреждания или опасност за живота. Симптомите на мястото на допира включват парене, зачервяване, мехури, които бързо отминават. Появата на по-тежки симптоми означава вероятна алергична реакция и е необходимо да бъде потърсена лекарска помощ, тъй като в редки случаи алергичните реакции могат да са тежки и животозастрашаващи. За щастие тежките алергични реакции към токсините от медузите са изключително редки и може да бъдете спокойни, ако се натъкнете на медузи по време на отпуската си по родното Черноморие.
Още: Какво по традиция се слага на трапезата на Атанасовден?
Още: Почистване на котлен камък с оцет - мисията е възможна!
Как да се предпазите?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Хидратна вар в почвата – защо опитните градинари я ползват?
Още: Френска балерина изуми света с танц във водите на Антарктида (ВИДЕО и СНИМКИ)
Като цяло следва да наблюдавате морето около себе си и да избягвате контакта с медуза, ако я забележите. Най-опасна е за очите, поради което очилата за плуване под вода не са излишен лукс, а необходимост поне през август. Може да избирате и по-ранните летни месеци за почивката си край морския бряг, ако изпитвате панически страх от тези морски обитатели. През юни медузите се срещат близо до брега много по-рядко.
Какво да правим, ако ни опари медуза
Какво да направите, ако ви опари медуза?
Още: За добро настроение: Как да си отгледаме мини карамфили в саксия
Още: Какъв църковен празник е на 18 януари - традиции и обичаи
Първо, не изпадайте в паника. По нашето море няма видове, които да причиняват парализа или смърт. Измийте мястото с морска вода, отстранете внимателно и изцяло слузта. Това следва да е достатъчно, за да облекчите неприятното усещане. Потърсете лекарска помощ, ако забележите алергична реакция или не се чувствате добре като цяло. Експертите съветват да облеете мястото с воден разтвор на винен оцет, за да намалите чувството за парене и зачервяването. Те напомнят и че опасността от големите медузи, достигащи до 50-60 сантиметра, идва не толкова от пипалата и токсините им, колкото от факта, че плувците, навлезли навътре в открито море, могат да се блъснат в тях и да изпаднат в паника от срещата, което е по-опасно от самата отрова на медузите в Черно море.
Ето защо съветът на всички специалисти, познаващи медузите в Черно море, е да не изпадате в паника при среща с медуза и да си припомните, че у нас не се срещат видове, смъртоносни за човека. Подобно е и мнението на специалисти от клиники по интензивно лечение на остри отравяния и токсикоалергии в морските ни градове. Оглеждането и предпазливостта, повишеното внимание при наличие на медузи не са излишни, но паниката и страхът нямат място, тъй като медузите в Черно море не са опасни за хората без алергия към токсините им.