Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Онлайн хейтърите най-вероятно имат психопатски наклонности

05 септември 2023, 16:47 часа

В интернет има огромно разнообразие от потребители. Докато някои предпочитат да прекарват времето си онлайн, четейки интересни статии, други си говорят основно с приятели, трети сърфират във Facebook, но без да коментират, докато четвърти са в най-различни групи и нямат търпение да напишат своето мнение по всяка една тема.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 8 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 8 януари /валутен калкулатор/

Наскоро направено проучване показва, че интернет потребителите, които редовно публикуват омразни коментари за други хора най-вероятно имат психопатски характеристики.

Учените обаче не откриват връзка между злобните онлайн подмятания и нарцисизма или макиавелизма – другите две личностни характеристики, които заедно с психопатията, са т.нар. Тъмна триада.

Онлайн хейтърите са вид, който е различен от интернет троловете. И двата вида обаче са част от семейството на неприятните онлайн потребители. Хейтърите са хора, които публикуват коментари, често съдържащи негативно и обидно съдържание към другите, но не и конструктивна критика.

Още: Стихотворение на деня, 8 януари, от Дора Габе

Още: 8 януари: 1 обичай и 2 забрани, които всеки трябва да спази на празника утре

Знаете ли какво означава думата хейтър?

Според редица предишни проучвания троловете се характеризират с измамно, нарушително или подривно отношение в социална среда или в интернет, но без да имат някаква конкретна цел. Има силна връзка между “троленето” и всички три характеристики на Тъмната триада.

Наскоро направено проучване показва, че коментари във Facebook, които са свързани с лошите резултати на полските атлети по време на Зимните олимпийски игри от 2018 година. Потребителите, които изразяват редовно своето мнение онлайн по най-различни теми, са били подканени да попълнят поредица от въпроси, като целта е била да се определят личностните характеристики – фрустрация, психопатия, удовлетворение, завист и макиавелизъм.

Още: Заложете на тези 5 протеина за вечеря – топят килограмите, докато спите

Още: 10 тайни за спокоен сън: Добавете ги към рутината си още днес

В проучването са взели участие 94 интернет потребители, 46 от които редовно публикуват омразни коментари. След като експертите анализирали отговорите на доброволците, авторите установяват, че колкото по-висок резултат има един човек по отношение на психопатията, толкова по-голям е шансът да публикува коментари, изпълнени със злоба и омраза. При останалите психологически характеристики не е открита надеждна връзка в това отношение.

Има два вида нарцисизъм: учените казаха кой е най-опасният

В същото време хората, които не са показали психопатски наклонности, са по-философски настроени и премери в коментарите, които оставят в интернет пространството. Те публикуват постове от сорта на: “Всичко е наред, ще се оправи, стискаме палци, следващият път ще се справиш по-добре, вярвай в себе си !”.

Какво представлява макиавелизмът ?

Според Оксфорският речник на английския език това е “използването на лукавство и двуличие в държавното управление или в управлението като цяло”. В психологията това е термин, който описва склонността на човек да мами и манипулира други хора за своя лична изгода. Макиавелицмът е една от трите личностни черти, които се отнасят към тъмната тройка заедно с психопатията и нарцисизма. Според някои психолози това е субклинична форма на психопатия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ралица Солакова
Ралица Солакова Отговорен редактор
Новините днес