Микробиолози от университета на Северна Аризона във Флагстаф са открили, че човешката кожа се явява един от главните източници на микроби върху повърхностите в офисите (пода, мебелите и техниката).
Оказало се също така, че в пределите на един град бактериите в различните сгради са еднакви, но се различават между градовете. Резултатите от изследването са публикувани в сп. mSystems.
Учените взели проби от девет офиса в три северноамерикански града - Флагстаф, Сан Диего и Торонто. Във всеки офис те поставяли съд за вземане на проби – един на пода, друг под тавана и трети покрай стените. Изследователите използвали и датчици за следене на условията на средата – влажност, осветление и температура.
Образците били събирани в продължение на година, един път на шест седмици за сезон. След това учените разшифровали ДНК на събраните микроорганизми и открили, че във всеки случай подът бил по-богат на микроби, отколкото другите места.
Обяснението на изследователите е, че офисните служители носят бактерии и микроскопични гъбички с обувките си. Освен това видовият състав на бактериите се различавал сред градовете, но бил сравнително еднакъв сред помещенията на един и същи град, независимо от разнообразието на вентилационните системи.
За да установят конкретните източници на микроби, биолозите събрали образци от кожата, носа и устата, както и фекалии на 11 служители от един от офисите във Флагстаф, както и от други лица в останалите градове.
Изследователите изяснили, че човешката кожа определяла 25-30 процента от състава на микробиома на повърхността в помещенията. В същото време основен фактор на бактериалното разнообразие се явявала околната среда.