Векове наред изследователите се мъчат да установят как стридите правят симетрични, идеално кръгли перли. Оказва се, че за създаването на перлите стридите използват стриктни математически правила, наблюдавани в природата.
Перлите се образуват, когато дразнител попадне в капана на стридата - животното започва да се защитава, като изгражда гладки слоеве от минерали и протеини върху дразнителя - заедно наречени седеф - около него. Всеки нов слой седеф, изграден върху този асиметричен център, се адаптира точно към тези, които го предхождат, изглаждайки неравностите, за да се получи кръгла перла. Изследването е публикувано в Proceedings of the National Academy of Sciences.
„Седефът е този невероятно красив, преливащ се, лъскав материал, който виждаме във вътрешностите на някои миди или от външната страна на перлите“, казва Лора Отър, биогеохимик в Австралийския национален университет в Канбера.
Симетричният растеж на перлата, докато полага слоеве от седеф, разчита на това, че мекотелите балансират две основни способности. Той коригира диспропорциите в растежа, които се появяват при образуването на перлата.
Още: Сретение Господне 2025 - кога се пада, традиции и обичаи
Още: Стихотворение на деня, 2 февруари, от Христо Смирненски
Мекотелите могат и да модулират дебелината на седефните слоеве, така че ако един слой е особено дебел, следващите слоеве ще бъдат по-тънки в отговор. Това помага на перлата да поддържа подобна средна дебелина в хилядите си слоеве, така че да изглежда идеално кръгла и равномерна. Без тази постоянна корекция една перла може да прилича на стратифицирана седиментна скала, засилвайки малките несъвършенства, които намаляват нейната сферична форма.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сретение Господне: Какво се прави по традиция на този ден?
Още: Молитвите на Сретение Господне, които пазят от зло и сбъдват желания
Изследователите са проучили перли кеши, събрани от перлени стриди Акоя (Pinctada imbricata fucata) в крайбрежна ферма за перли в Източна Австралия. Използвали са трион с диамантена тел, за да нарежат перли по напречни сечения, след което полират и изследват скъпоценните камъни с помощта на Раманова спектроскопия, - техника, която им позволява да характеризират структурата на перлите.
В една от перлите, предмет на изследването, учените са преброили 2615 слоя седеф, които са нанасяни от стридата в продължение на 548 дни.
Изработен само от калций, карбонат и протеин, седефът е „3000 пъти по-здрав от материалите, от които е направен“.
Още: Голям църковен празник иде на 2 февруари, спазват се редица традиции и обичаи
Още: Домашното пържено кюфте - как да се получи сочно, с коричка, месен сок и апетитен аромат
Това ново разбиране за перлите може да вдъхнови „следващото поколение супер материали“, като по-енергийно ефективни слънчеви панели или здрави и топлоустойчиви материали, оптимизирани за използване в космически кораби.