1. Отнасяйте се към маята с внимание
Всеки опитен готвач знае, че маята има своите капризи, но е жизнено важна за вкусния хляб. Когато я активирате, трябва да сте много внимателни, да добавяте по щипка захар и щипка брашно, за да бъде подхранена. Залива се с топла, но не и гореща течност, за да не убиете бактериите и да ѝ се даде достатъчно време за активация.
Мит или истина е, че хлябът, пастата и млякото са вредни
2. Мажете с масло
Преди да пъхнете хляба във фурната, намажете го с малко разтопено масло. Така ще имате хрупкава коричка и чуден аромат.
3. Съхранявайте в кутия за хляб
Кутиите за хляб не са отживелица. Ако не искате да хрускате корички или да изхвърляте мухлясали парчета хляб скоро, спрете да завивате в пликове хляба, а го прибирайте в кутия за хляб.
4. Месете на ръка
Машината меси добре, спестява време и усилие и най-хубавото - не се изморява. Но както казват старите хора, друго е храната да се пипне с ръка. Да го усетите и да разберете сами кога е най-готово за печене.
5. Оставете тестото да удвои обема си
Не бързайте с печенето, а оставете тестото да си почине и да втаса хубаво. А когато го печете, продължете да бъдете търпеливи и изчакайте да удвои обема си преди да го извадите.
6. Печете хляба в малки форми
Дори да ви трябва повече хляб, за повече хора, не го правете огромен. Два малки ще запазят свежестта си по-дълго и ще се приготвят по-добре, от колкото един много голям.
Ето по колко хляб трябва да се яде на ден - лекарите съветват
7. Овалвайте пълнежа в брашно
Ако например хлябът ви ще е със семена или ядки, добавете им 1-2 с.л. брашно преди да ги хвърлите в сместа, за да се разпределят по-добре. Този трик може да се ползва и при торти и кексове.