Всеобщо мнение е, че няма как да се справим с поддържането на ред и чистота в дома без прахосмукачката. Тя ни спестява много усилия и време, като за минути превръща жилището в оазис на чистотата. Има, обаче, неща, които не трябва да се чистят с това устройство.
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
Ето кои са те:
1. Какао, брашно, кафе
В случай, че се разпилее кафето или какаото на прах на кухненския под, веднага посягаме към прахосмукачката. За съжаление, това е грешен ход, тъй като ситните частички задържат влага в торбата на прахосмукачката. Така лесно може да се образува мухъл. Тези частици трудно ще се отстранят от торбата или още по-лошо, могат да навлязат във вътрешни части на прахосмукачката и да блокират двигателя или филтрите. Затова не е препоръчително да се използва прахосмукачката за събиране на подобен боклук от кухненския под.
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
2. Пръст и сухи листа от стайните растения
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
Тези отпадъци също са причина за появата на мухъл в торбичката или задръстване на прахосмукачката – тръбите, филтрите или двигателя.
3. Косми
За мнозина точно прахосмукачката е решението на проблема с космите на домашните любимци. Те също са опасни за прахосмукачката. Дългите косми и тези, изпадали от котки и кучета, ако са в по-голямо количество, лесно биха запушили торбичката или филтрите, а ако останат закачени на четката, тръбата трудно ще пропуска останалия боклук.
Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си
Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
4. Козметика
Пудра, сенки за очи и друга суха козметика често се озовават на пода, когато бързаме да се приготвим за излизане. Отново прахосмукачката се пуска в действие, а не трябва. Те имат в състава си различни масла и вещества, които не издържат на горещ въздух и се разтапят. Козметиката е много вредна за прахосмукачката, тя може лошо да запуши механичните й части, както и филтъра.
5. Малки хартийки и конфети
Тези отпадъци за миг могат да запушат прахосмукачката. Запушването може ще доведе до прегряване на двигателят и ще се наложи ремонт или покупка на нова прахосмукачка.
6. Мокър килим или под
Ако прахосмукачката ви не е предназначена за мокро почистване, не си позволявайте волности. Рискувате прахосмукачката за замирише лошо, но и да се стигне до токов удар.
7. Малки стъкълца
Когато счупите нещо стъклено или порцеланово, не грабвайте прахосмукачката. Те могат да повредят маркуча, филтрите и торбичката.