Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Невероятните открития на археолозите

27 февруари 2022, 19:00 часа

Малък човек или извънземно?

През 2003 г. петнадесетсантиметров висок скелет със заострена глава е намерен естествено мумифициран в пустинята Атакама в Чили. Въпреки че много хора твърдят, че скелетът, който има костна плътност, характерна за 6-годишно дете, въпреки малкия си размер, е извънземно, оттогава учените са успели да отделят и изследват неговата ДНК. Ата, както е известна женската мумия, се оказва човешко същество - тя е най-тясно свързана с местните чилийци, но също така има и европейски произход. Изследователите откриват седем различни мутации на нейните гени, които са свързани с растежа, но не са сигурни кое е причинило нейната скелетна малформация.

Клането в Сандби Борг

Когато археолозите, изучаващи шведски обект от пети век, откриват човешки скелет, лежащ на пода на къща, те се чудят защо никой не го е заровил. После намериха друг. И друг. Всички показаха признаци, че са били екзекутирани с мечове, брадви и тояги и след това изоставени, докато стените на къщите им не се срутят върху тях. До момента са открили останките на 26 души, заедно с половин изядена риба (предполага, че атаката е била изненадваща), монети и бижута, но не са открили никакви признаци кои са били нападателите или защо са го извършили.

Пирамидите в Египет НЕ са най-великите пирамиди на земята

78 000 години човешка окупация

Мрежа от пещери в Кения, наречена Panga ya Saidi, съдържа човешки артефакти от средната каменна епоха направо до модерните времена. Пещерата би могла да приюти стотици хора, а местоположението й в тропическата гора се радва на относително стабилен климат, докато други части на Африка са претърпели засушавания. Екип археолози открива големи каменни оръдия на труда от най-ранните обитатели; по-специализирани върхове на стрели и остриета започват да се появяват преди около 67 000 години.

Деца с увреждания, погребани като кралски особи

Ловци-събирачи погребали няколко души, включително две подрастващи момчета, на място, наречено Сунгхир, няколко часа източно от днешна Москва преди 34 000 години. Когато гробовете били разкопани, изследователите открили, че момчетата — починали на около 10 и 12 години и които и двете показали признаци на увреждане — били погребани заедно с 10 000 мъниста от слонова кост, повече от 20 ленти за ръце, лисичи зъби, 16 мамутови копия от слонова кост, дърворезби, рога и човешки фибули, положени върху гърдите на всяко дете. При възрастните, от друга страна, някои гробове нямали съкровища, а други имали само няколко.

Усъвършенствани инструменти от каменната ера в Индия

Повече от 90 процента от съвременните хора произлизат от малка популация на Homo sapiens, напуснала Африка преди около 60 000 години, според генетични данни. Изследователите смятат, че тази група може да е била толкова успешна, защото са разработили превъзходни каменни инструменти - фини каменни остриета, които могат да се използват върху краищата на копия, а не обемисти ръчни брадви. Но обект в Южна Индия, където древните човешки обекти не са добре проучени, показва, че хората там са имали усъвършенствани инструменти преди повече от 200 000 години. Дали това означава, че човешките предци са напуснали Африка на вълни или че различни хоминиди са измислили подобни иновации поотделно, не е известно, но е интригуващо.

Защо гълъбовите изпражнения са били използвани за барут?

Теракотени войни

Когато работници, копаещи кладенец в Китай през 1974 г., откриват статуя на войник в реален размер, те знаят, че е нещо специално, но нямат представа какво друго се крие под повърхността. Археолозите започват разкопки и в момента смятат, че има около 8000 глинени статуи. Повечето са воини, всеки със собствено изражение на лицето и оръжия, а има и теракотени коне и колесници в пълен размер. Проектът е създаден като мавзолей за първия император на Китай Цин Шъхуан, който заема престола през 246 г. пр.н.е. Цин е погребан в гробница на мястото, което все още не е разкопано поради опасения за стабилността му, но проучванията около ръба му са разкрили статуи на танцьори и акробати.

Петя Панова
Петя Панова Отговорен редактор
Новините днес